Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stano... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-57/1/05/MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. 1471/NUR1/443-57/1/05/MS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność polegającą na budowie różnego rodzaju obiektów w szczególności centrów handlowych i rozrywkowych. W ramach swej działalności, na mocy umowy z 1997 roku Spółka wydzierżawiła grunt, na którym wybudowała centrum rozrywkowe i sklepowe, łącznie z kompleksem kin, sklepów, parkingów, restauracji i innych obiektów. Wartość inwestycji znacznie przekracza wartość gruntu, na którym została wybudowana. W związku z tym strony postanowiły rozwiązać umowę dzierżawy w której wcześniej w ten sposób, aby Spółka stała się prawnym właścicielem gruntu oraz nakładów na tym gruncie.

W myśl przepisu art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów jest zdefiniowana w art. 7 w/w ustawy jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 693 Kodeksu cywilnego z dnia 23.04.1964 r. (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Wybudowane centrum handlowo-rozrywkowe na działce należącej do dzierżawcy stało się jego własnością zgodnie z zasadą związania prawa własności budynku z prawem własności gruntu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w umowie z 1997 r. wydzierżawiający zobowiązał się do zwrotu poniesionych nakładów związanych z budową w/w centrum.Wobec powyższego zwrot nakładów jaki następuje po zakończeniu umowy dzierżawy jest sposobem rozliczenia się po zakończeniu umowy dzierżawy pomiędzy stronami z zawartej wcześniej umowy, nie dochodzi do przesunięć własnościowych, nie ma więc mowy o sprzedaży towaru lub wykonaniu usługi.

Reasumując należy stwierdzić, że rozliczenie wartości poczynionych nakładów w omawianym przypadku, nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie