POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-74/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.05.2005, sygn. PP/443-74/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. nr 8 z 2005 r. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.04.2005 r. (data wpływu do urzędu 12.04.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą i jest Pani jednocześnie pracownikiem firmy, na rzecz której będzie Pani wykonywać usługę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Charakter tej usługi jest zgodny z zakresem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, a inny niż ze stosunku pracy. Rozliczenie odbędzie się na podstawie faktur. Zleconą usługę może Pani wykonać sama, albo też do wykonania tej usługi zatrudnić osobę na umowę zlecenie .
Zgodnie z Pani stanowiskiem zlecone czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonane osobiście nie są samodzielną działalnością gospodarczą i nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług.
Natomiast w przypadku gdy czynności te wykonywane są przez pracownika zatrudnionego przez Panią na umowę zlecenie - będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 z 2004 r., poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 wyżej powołanej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły a celów zarobkowych. Stosownie do przepisu art. 15 ust. 3 pkt 2 nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, lub innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Powyższy przepis nie ma jednak zastosowania do czynności, które wykonywane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym uznać należy, iż czynności wykonywane przez osobę fizyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do których stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy są w sposób samodzielny i zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .
Tym samym w zakresie czynności wykonywanych przez Panią na rzecz swojego pracodawcy spełnia Pani kryterium podatnika podatku od towarów i usług.
W świetle powyższego niezasadnione jest Pani stanowisko co do nienaliczania podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania umów zlecenia, także w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, który jest jednocześnie pracodawcą. Powinna Pani w tym przypadku wystawiać faktury VAT.
Tak samo w przypadku gdy czynności, które są przedmiotem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, będą wykonywane na podstawie umowy zlecenia na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy nie przez Panią osobiście, lecz przez zatrudnionego przez Panią pracownika, to czynności te będą uznane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
nie jest wiążąc dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;
w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Spółki nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze