Ze złożonego wniosku wynika, że zapytanie Podatnika dotyczy dwóch umów, których przedmiotem są: - Interpretacja - PP II 443/860/308/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. PP II 443/860/308/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego wniosku wynika, że zapytanie Podatnika dotyczy dwóch umów, których przedmiotem są:

    - budowa kolektora,
    - rozbudowa osiedlowej sieci kanalizacyjnej.

Stosownie do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1999 r. Podatnik oświadczył, iż roboty, o których mowa w kontraktach w ponad 60% stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Oświadczenie to zostało poświadczone przez właściwy organ w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej tj. Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Odpowiadając na pytanie Podatnika tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przy czym przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się zgodnie z ustępem 2 tego artykułu, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pojęcie infrastruktury towarzyszącej zostało natomiast zdefiniowane w art. 146 ust. 3 powołanej ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, rozumie się:

    1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2) urządzania i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
    - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy).
Obowiązujące obecnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują obowiązku udokumentowania wielkości udziału infrastruktury towarzyszącej wykonywanej dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego oraz poświadczania przez właściwy ze względu na siedzibę zamawiającego usługę organ właściwy w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej. Przy czym zgodnie z cytowanym wyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, obniżona do wysokości 7% stawka podatku ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym. W złożonym wniosku Podatnik nie wskazał, czy prowadzone inwestycje związane są również w części z innymi obiektami. Należy jednak wskazać, iż w przypadku gdy realizowana infrastruktura będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części.
Inwestycje w zakresie rozbudowy osiedlowej sieci kanalizacyjnej oraz budowy kolektora, w części w której są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego stanowią zgodnie z cytowanym wyżej art. 146 ust. 2 oraz ust. 3 pkt 3 ustawy, inwestycje w zakresie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, a zatem w tym zakresie będą podlegały opodatkowaniu według stawki podatku 7%.
Należy jednak wskazać, iż organ podatkowy udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilnoprawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza informacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Podatnika wniosku. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków Podatnika.

Dolnośląski Urząd Skarbowy