Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbo... - Interpretacja - US.IX/443-43/HM/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. US.IX/443-43/HM/04, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na państwa pismo z dnia 24.06.2004 r. (znak: Ldz.704/2004) czy otrzymaną dotację do świadczonych usług krytej pływalni i sztucznego lodowiska traktować jako kwotę netto czy brutto, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu (organu administracji rządowej, samorządowej lub organizacji społecznej) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części (art. 19 ust. 21 ustawy VAT).

W niniejszej sprawie spółka do świadczonych usług krytej pływalni i sztucznego lodowiska otrzymuje z Urzędu Miasta dopłatę do obniżonych cen biletów. W świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT otrzymana dopłata podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i zgodnie z tym przepisem należy ją traktować jako kwotę brutto a nie netto. Bowiem w myśl tego przepisu podstawą opodatkowania jest obrót, zaś obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Przemyślu