Przepisy dotyczące faktur korygujących otrzymanych w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podat... - Interpretacja - 1MUS-1471/VTR2/443-165/04/JW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.07.2004, sygn. 1MUS-1471/VTR2/443-165/04/JW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przepisy dotyczące faktur korygujących otrzymanych w okresie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz.268 ze zm.).§ 41 i § 42 rozporządzenia zawierają uregulowania dotyczące treści faktury korygującej, przypadki, w których jest ona wystawiana, oraz zasady jej wystawiania.

W złożonym zapytaniu Strona informuje o otrzymaniu od kontrahenta zagranicznego faktury korygującej (zmniejszającej) do faktury importu usług dokonanych w miesiącach styczniu i lutym 2004 r. Zapytanie dotyczy określenia, kiedy powinna nastąpić korekta podatku należnego i podatku naliczonego. Należy zauważyć, że faktura korygująca od kontrahenta zagranicznego (usługodawcy) nie stanowi faktury korygującej w rozumieniu przepisów o VAT, tj. w/w rozporządzenia. W przypadku importu usług brak w przepisach odpowiednika § 41 ust.4 i 5 oraz § 42 ust.4 rozporządzenia, stąd należy się odnieść do "pierwotnych" okresów, zarówno co do podatku należnego, jak i naliczonego.

Zgodnie z art.6 ust.8b pkt 5 ustawy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi z tytułu importu usług. Według art.19 ust.3 pkt 2 w przypadku importu usług obniżenie podatku należnego następuje w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług.

W związku z powyższym korekta podatku należnego w wyniku otrzymania faktury korygującej powinna dotyczyć miesiąca, w którym podatek należny został pierwotnie uwzględniony w rejestrach i deklaracji VAT-7. Natomiast korekta podatku naliczonego powinna nastąpić w miesiącu następnym po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie