W odpowiedzi na pismo z dnia 20.09.2004 r. (data wpływu do Urzędu w dniu 21.09.2004 r.) z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik... - Interpretacja - DP/443-125/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. DP/443-125/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.09.2004 r. (data wpływu do Urzędu w dniu 21.09.2004 r.) z zapytaniem w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl przepisu art. 8 ust. 3 ww. ustawy usługi identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych.

Stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:
1. do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 cyt. ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Ponadto według statystycznych zasad klasyfikacyjnych w zakresie PKOB budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej 50% całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Należy zauważyć, iż kościoły są zaklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do grupowania 1272, a nie 113, które obejmuje właśnie m. in. budynki zbiorowego zamieszkania prowadzone przez kościoły lub inne związki wyznaniowe.
Uwzględniając powyższe, prace dotyczące wymienionych w piśmie Spółki budynków, zaliczonych do klasyfikacji PKOB 1272 jako nie związanych z obiektami budownictwa mieszkaniowego opodatkowane są wg. stawki 22% zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 wym. ustawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie