Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 21 czerwca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemn... - Interpretacja - DV-II-443-70/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.07.2004, sygn. DV-II-443-70/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pana pytanie zawarte w piśmie z dnia 21 czerwca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia .

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:

Posiada Pan udziały w następujących nieruchomościach : pawilonie handlowym o wartości rynkowej ok. 80.000,00 zł (50%) oraz gruncie rolnym, niezabudowanym, przeznaczonym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego na cele inwestycyjne, o wartości rynkowej ok. 80.000,00 zł (50%). Współwłaściciele chcą zamienić swoje udziały tak, aby jeden z nich był właścicielem pawilonu handlowego a drugi gruntu. Z treści zapytania wynika że współwłaściciele będą dokonywać zamiany jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wątpliwości Pana dotyczą opodatkowania transakcji zamiany w/w nieruchomości podatkiem VAT .

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w Pana piśmie wyjaśniam co następuje.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, która w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania dobrami materialnymi jak właściciel. Pod pojęciem "przeniesienia prawa do rozporządzania dobrami materialnymi jak właściciel" należy rozumieć zarówno sprzedaż jak i zamianę oraz każdą inną transakcję, która w rezultacie będzie prowadziła do korzystania z nabytych towarów.

Podatnikami zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonywana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 w/w ustawy o VAT).

Opodatkowanie dostawy towarów (zamiany) uzależnione jest od faktu, czy dokonujący dostawy są podatnikami VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 w/w ustawy, tzn. czy dostawy towarów dokonują w ramach samodzielnej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 tej ustawy

W przedmiotowym piśmie podał Pan, że zamiany dokonuje - jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Zatem, jeżeli nie prowadzi Pan samodzielnej działalności gospodarczej objętej regulacją z przepisu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy - to w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy nie posiada Pan statusu podatnika VAT.

Oznacza to, że nie wystąpi u Pana obowiązek rozliczenia i odprowadzenia podatku VAT z tytułu dokonanej zamiany przedmiotowych towarów.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy