Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ), w odpowiedzi na pismo z dnia 11.0... - Interpretacja - 1MUS-1471/VTR2/443-437/2004/MRz

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. 1MUS-1471/VTR2/443-437/2004/MRz, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ), w odpowiedzi na pismo z dnia 11.08.2004r., ( wpływ do Urzędu w dniu 12.08.2004r.) Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny - informuje:

Spółka przekazuje i zużywa na cele reprezentacji i reklamy towary ( artykuły spożywcze).Pytanie Spółki brzmi:

Czy przekazanie lub zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu w świetle nowej ustawy o podatku od towarów i usług?

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art.7 ust.1 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Stosownie do art.7 ust.2 ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wyjątek od tej zasady stanowi, określone w ust.3 cyt. przepisu, przekazanie próbek i prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie (wyłączenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Definicję prezentów o małej wartości zawiera ust.4, na mocy którego pod pojęciem tym należy rozumieć przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Z powyższych unormowań wynika, że opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów, podlega wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - także w formie prezentów (darowizn) przekraczającej małą wartość oraz nie mających statutu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi czynnościami w całości lub w części.

Jeżeli zatem podatnik przekazuje towary na reprezentację i reklamę i czynność ta ma bezpośredni związek z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, przekazanie to podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa, jeżeli podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem tych materiałów podlega odliczeniu.

Nie podlega opodatkowaniu przekazanie takich materiałów, jeżeli spełniają one kryteria zakwalifikowania ich do prezentów o małej wartości lub próbek.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie