Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) podstawą opodatkowania jest obrót,... - Interpretacja - US18/ZT/T/443-100/04/MZ

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. US18/ZT/T/443-100/04/MZ, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje część świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 21 w/w ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Na podstawie stanu faktycznego opisanego w/w piśmie oraz na podstawie powyższych przepisów należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy podatnik otrzymuje od innego podmiotu, w związku z konkretną dostawą towarów bądź świadczeniem usług, jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi jako np. pokrycie części ceny lub rekompensatę z powodu obniżenia ceny, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług. Otrzymana przez aptekę refundacja stanowi zatem formę dopłaty do sprzedawanych leków, co oznacza, że kwota refundacji stanowi obrót w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Od części należności odpowiadającej kwocie dotacji obowiązek podatkowy powstaje w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostanie uznany rachunek bankowy podatnika należną kwotą dotacji.

Natomiast od sprzedaży gotówkowej obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 w/w ustawy, a więc w momencie wydania leku, bądź jeśli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą w momencie wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania leku.

Urząd Skarbowy w Piasecznie