Do tut. organu wpłynął wniosek z dnia 23.02.2004 r. Ldz. 180/2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkoweg... - Interpretacja - US.I-2-443/4/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.03.2004, sygn. US.I-2-443/4/2004, Urząd Skarbowy w Giżycku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Do tut. organu wpłynął wniosek z dnia 23.02.2004 r. Ldz. 180/2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na zwrocie kosztów przez członków spółdzielni poniesionych na wyodrębnienie lokalu.

Ze złożonego pisma wynika, że spółdzielnia mieszkaniowa w oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jednolity tekst Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) wyodrębnia własność lokali mieszkalnych i użytkowych na rzecz członków spółdzielni.
Przygotowanie lokalu do wyodrębnienia własności wiąże się z poniesieniem przez spółdzielnię kosztów: uzyskanie zaświadczenia ze Starostwa Powiatowego o samodzielności lokalu, znaki skarbowe oraz inne. Spółdzielnia chciałaby, aby koszty te były pokrywane przez członków spółdzielni wyodrębniających lokal na podstawie faktury VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j. t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - art. 11 w/w ustawy. Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w kosztach budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych i w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową zgodnie z postanowieniami statutu. Opłaty te nie są opłatą za korzystanie z lokalu (nie występuje tu element odpłatności) lecz członkowie partycypują w kosztach wyodrębnienia lokalu, co mieści się w ramach zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni.

Powyższe czynności jako nie wymienione w art. 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - są wyłączone spod działania tej ustawy. Dokumentem potwierdzającym zwrot kosztów związanych z wyodrębnieniem lokalu nie może być faktura VAT, gdyż w/w czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tylko rachunek o którym mowa w art. 87 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zatem tut. organ potwierdza stanowisko wyrażone w piśmie przez spółdzielnię.

Urząd Skarbowy w Giżycku