Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika podatku od tow... - Interpretacja - US.12.PP/443-102/04/KM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. US.12.PP/443-102/04/KM, Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika podatku od towarów i usług organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Sprzedaż nieruchomości gruntowych jest czynnością realizowaną w sferze aktywności cywilnoprawnej, a zatem Urząd Miejski nie może skorzystać z wyłączenia z opodatkowania zawartego w/w przepise.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 7 ust. 1 pod pojęciem dostawy towarów, rozumie się przeniesienie prawa do ropzorządzania jak właściciel. Towarami są rzeczy rechume, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w kalsyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT).

W świetle powołanych przepisów, odpłatna dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku jednak, gdy przedmiotem dostawy będą tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę czynność taka będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 udt. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze złożonego zapytania wynika, iż grunty które mają być przedmiotem sprzedaży są gruntami niezabudowanymi z przeznaczeniem pod działalność produkcyjno-uługową z jednoczesną możliwością zabudowy mieszkaniowej.

Przy sprzedaży gruntu niezabuowanego istotne znaczenie mają uregulowania zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego roztrzyga o klasyfikacji gruntu. Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego grunt przeznaczony jest pod zabudowę, wtedy spzredaż takiego gruntu podlega opodatkowaniu VAT stawką 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustwy o VAT.

Zatem tutejszy organ podziela stanowisko podatnika zawarte w zapytaniu, iż sprzedaż gruntu niezabudowanego z przeznaczeniem pod działalność produkcyjno-usługową z jednoczesną możliwością zabudowy mieszkaniowej podlega opodtkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co zaś tyczy sie obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży gruntu unormowania w tym zakresie zawiera przepis art. 19 ust. 1 ustawy o podatku VAT - obowiązek podtkowy z tytułu dostawy towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie późneij nednak niż 7 dni licząc od dnia wydania towaru.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny, zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielonej odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim