Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku zakupem sieci kanalizacyjnej wykorzystywanej do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. - Interpretacja - IBPP4/443-1667/11/AŚ

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2012, sygn. IBPP4/443-1667/11/AŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku zakupem sieci kanalizacyjnej wykorzystywanej do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011r. (data wpływu 29 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 stycznia 2012r. (data wpływu 17 stycznia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze za zakup sieci kanalizacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2011r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 13 stycznia 2012r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze za zakup sieci kanalizacyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca rozpoczął działalność z dniem 1 stycznia 2002r. jako samorządowy zakład budżetowy Gminy na mocy uchwały Rady Gminy i stanowi jej jednostkę organizacyjną. Zgodnie ze statutem jego działalność sprowadza się do realizacji zdań Gminy. Zadania te obejmują usługi związane z gospodarką ściekową (kanalizacyjną), która traktowana jest jako działalność wiodąca oraz usługi na rzecz gminy w zakresie utrzymania porządku i czystości, utrzymanie zieleni, utrzymanie obiektów sportowych, usługi związane z utrzymaniem Cmentarza Komunalnego i miejsc pamięci narodowej, usługi w zakresie drobnych i doraźnych remontów budynków komunalnych, doraźne remonty dróg gminnych.

Wnioskodawca świadczy usługi o symbolu PKWiU 37 związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków - zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach XIV Wydział

Gospodarczy Wnioskodawca został zobowiązany do przejęcia na własność sieci kanalizacyjnej od dewelopera.

Poleceniem służbowym wydanym przez Wójta Gminy Wnioskodawca został zoobligowany do bezpośredniego przejęcia odbieranej sieci kanalizacyjnej, jej eksploatację zgodnie z wymogami eksploatacyjnymi oraz przejęcia faktury i dokonania zapłaty na którą to zapłatę Urząd Gminy przyznał Zakładowi dotację inwestycyjną w kwocie netto. Sieć kanalizacyjna będzie stanowić majątek Wnioskodawcy, który będzie ją eksploatował odprowadzając ścieki od odbiorców usług. Samorządowy Zakład budżetowy - Wnioskodawca będzie naliczał opłaty za odbiór ścieków zgodnie z ustalonymi taryfami i z tego tytułu będzie osiągał przychód generujący VAT należny. Wnioskodawca przyjął fakturę VAT, zgodnie z poleceniem służbowym, którą wystawił deweloper. Faktura wystawiona przez dewelopera za sieć kanalizacji sanitarnej. Faktura, o której mowa opodatkowana jest 8% stawka podatku VAT naliczonego.

W piśmie z dnia 13 stycznia 2012r. uzupełniono wniosek o następujące informacje:

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT składającym deklaracje VAT-7.

W fakturze na zakup sieci kanalizacyjnej jako nabywca figuruje Wnioskodawca.

Zakupiona sieć kanalizacyjna będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zawartego w fakturze za zakup sieci kanalizacyjnej zgodnie z wyrokiem sądu i poleceniem służbowym, o czym mowa wyżej...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 i 124. Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury za zakup sieci kanalizacyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca (czynny, zarejestrowany podatnik VAT) świadczy usługi o symbolu PKWiU 37 związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach XIV Wydział Gospodarczy Wnioskodawca został zobowiązany do przejęcia na własność sieci kanalizacyjnej od dewelopera.

Poleceniem służbowym wydanym przez Wójta Gminy Wnioskodawca został zoobligowany do bezpośredniego przejęcia odbieranej sieci kanalizacyjnej, jej eksploatację zgodnie z wymogami eksploatacyjnymi oraz przejęcia faktury i dokonania zapłaty na którą to zapłatę Urząd Gminy w W. przyznał Zakładowi dotację inwestycyjną w kwocie netto. W fakturze na zakup sieci kanalizacyjnej jako nabywca figuruje Wnioskodawca. Sieć kanalizacyjna będzie stanowić majątek Wnioskodawcy, który będzie ją eksploatował odprowadzając ścieki od odbiorców usług. Samorządowy Zakład budżetowy Wnioskodawca będzie naliczał opłaty za odbiór ścieków zgodnie z ustalonymi taryfami i z tego tytułu będzie osiągał przychód generujący VAT należny.

Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że zakupiona sieć kanalizacyjna będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawiony w treści wniosku opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że z uwagi na spełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem w czynności opodatkowanych, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie sieci kanalizacyjnej.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach