Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z... - Interpretacja - PP/446/633/XIX/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.04.2004, sygn. PP/446/633/XIX/04, Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)w odpowiedzi na pismo z dnia 23.03.2004 r. (wpływ do tut. urzędu 26.03.2004 r.) informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast w myśl art. 19 ust. 2 cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 3a ustawy o VAT obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.

Zatem w przypadku braku posiadania faktury oraz zakupionego komputera podatnik w podatku od towarów i usług nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Można dokonać obniżenia w momencie spełnienia ww. warunków, czyli posiadania faktury i towaru. Wtedy zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, przy spełnieniu warunku określonego w ust. 3a.

Natomiast w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych tut. organ podatkowy informuje jak poniżej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jeżeli środek trwały będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej, to zgodnie z art. 22f pkt 3 cyt. ustawy - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h - 22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł podatnicy z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h - 22m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Zgodnie z art. 22 ust. 4cyt. ustawy - koszty uzyskania przychodu są kosztami tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Kosztami uzyskania przychodu, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej cytowanej ustawy. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. wydatek został rzeczywiście (definitywnie) poniesiony przez podatnika;
2. poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością;
3. wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
4. wydatek winien być właściwie udokumentowany.

Przesłanki te muszą być spełnione łącznie.

Z przedstawionego przez Pana stanowiska wynika, że nie jest Pan w posiadaniu komputera ani faktury, w związku z cytowanymi wyżej przepisami nie może Pan samej zapłaty za komputer, zasądzonej wyrokiem sądowym, uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze