Zasady wystawiania faktur korygujących określają § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektóry... - Interpretacja - PP.443/1/147/94/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. PP.443/1/147/94/05, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady wystawiania faktur korygujących określają § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).
Zgodnie z § 16 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Zgodnie z ust. 2 faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem,
3) kwotę i rodzaj udzielonego rabatu,
4) kwotę zmniejszenia podatku należnego.
Ust. 3 określa, iż przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku:
1) zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,
2) zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.
W myśl § 17 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Zgodnie z ust. 2 faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
b) nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny
3) kwotę podwyższenia ceny bez podatku,
4) kwotę podwyższenia podatku należnego.
Zgodnie z ust. 3 faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
W opisanej we wniosku sytuacji nie występuje żadna z przesłanek wymienionych w §16 i § 17 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów do wystawienia faktury korygującej.
Faktura została wystawiona prawidłowo zgodnie z istniejącym wówczas stanem faktycznym, potwierdza fakt dokonania zapłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej przez osoby widniejące w księdze wieczystej jako jej użytkownicy. Nie zaistniały okoliczności wymienione w cytowanych wyżej przepisach do dokonania jej korekty.
Wobec tego, stanowisko podatnika, iż należy wystawić fakturę zmniejszającą ?do zera? wartość faktury wystawionej na osoby fizyczne i wystawić kolejną fakturę na spółkę jawną jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Urząd Skarbowy w Lubinie