Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje, że zajęte przez Spółkę w powyższej sprawie stanowisko jest prawidłowe.Zgodnie z art... - Interpretacja - PP I 443/140/217/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.08.2005, sygn. PP I 443/140/217/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje, że zajęte przez Spółkę w powyższej sprawie stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony (tj. podatnik w swojej dokumentacji nie posiada dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju) przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuję tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Jak stanowi art. 109 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 ? dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Zatem Spółka w sytuacji gdy nie posiada dowodów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę, w prowadzonej przez siebie dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług ewidencji winna wykazać powyższą sprzedaż jako dostawę krajową, opodatkowaną stawką podatku od towarów i usług obowiązującą dla dostaw towarów danego rodzaju na terytorium kraju. Prowadzona ewidencja jest podstawą do sporządzenia deklaracji podatkowej VAT-7. W konsekwencji Spółka powinna wykazać powyższą sprzedaż w deklaracji VAT-7 jako dostawę krajową i opodatkować krajową stawką podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W przedstawionym stanie faktycznym kwotą tą będzie kwota należna od nabywcy z terytorium Wspólnoty, innego niż terytorium kraju ? będzie ona kwotą brutto. Aby uzyskać kwotę będącą podstawą opodatkowania tj. kwotę obrotu, należy pomniejszyć kwotę należną od nabywcy o kwotę należnego podatku. Do obliczenia kwoty podatku należnego w przedstawionym stanie faktycznym należy więc zastosować ?metodę rachunku w stu?.

Dolnośląski Urząd Skarbowy