P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1434/PV/443-159/05/AG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.12.2005, sygn. 1434/PV/443-159/05/AG, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r., Dz. U. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 19.09.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 16.09.2005r., Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka na podstawie podpisanej umowy dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy wydawnictw/gazet multimedialnych i gier komputerowych do kontrahenta z Niemiec. Według umowy dostawa wydawnictw i gier do kontrahenta zagranicznego jest dokonywany na podstawie dokumentów magazynowych WZ (z potwierdzeniem odbioru przez kontrahenta). Po rozliczeniu sprzedaży i ewentualnych zwrotów (zagwarantowanych w umowie), w ciągu 75 dni od dokonania dostawy wystawiana jest faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy, w zakresie opisanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, powinien powstać w momencie wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż tzn. faktury WDT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, a w przypadku gdy przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.Z powołanego przepisu wynika, że jeżeli podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i nie wystawił faktury, obowiązek podatkowy w tym zakresie powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostawa została dokonana. Tym samym stanowisko Spółki, na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, jest nieprawidłowe.

Powołany przez Spółkę art. 19 ust. 13 pkt 3 ww. ustawy, który stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) ? z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw, dotyczy obowiązku podatkowego z tytułu dostawy tych towarów na terytorium kraju, nie ma więc zastosowania w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14B § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga