Zgodnie z art.6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r o własności lokali (Dz.U. z 2000r Nr 80 poz.903 z późn.zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w... - Interpretacja - US40/VAT/I/505/2004/ADB

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.01.2004, sygn. US40/VAT/I/505/2004/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r o własności lokali (Dz.U. z 2000r Nr 80 poz.903 z późn.zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Jednostka powstała w oparciu o powyższy przepis posiada określoną strukturę organizacyjną, w skład której wchodzą właściciele lokali, zobowiązani do określonych zachowań i czynności wynikających z ustawy.
W celu reprezentacji interesów wspólnoty, zobowiązana jest ona w trybie przepisów ustawy o własności lokali ustanowić zarząd, który może być sprawowany bezpośrednio przez członków wspólnoty lub pośrednio przez podmiot z zewnątrz.
Mając na uwadze powyższe należy jednoznacznie stwierdzić, że wspólnota mieszkaniowa stanowi wspólnotę interesów właścicieli lokali, zorganizowanych w formie i na zasadach określonych w powołanej wyżej ustawie.

W celu należytego utrzymania lokali, ich właściciele zobowiązani są do ponoszenia wydatków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością. Koszty te można podzielić na koszty zarządu częściami wspólnymi nieruchomości i koszty związane z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali. Z powyższych tytułów na rzecz wspólnoty właściciele zobowiązani są do uiszczania zaliczek w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych.

Przyjęty sposób rozliczania kosztów zarządu nieruchomością nie daje podstaw do postawienia tezy, że zaliczki wpłacane przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, jak i poszczególnych wyodrębnionych lokali, stanowią obrót w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r Nr 11 poz. 50 z późn.zm). Zaliczki te stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej - wspólnoty mieszkaniowej - przez jej członków. Wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży, w rozumieniu ww. ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie, poprzez zapłatę zaliczek z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali, np. z tytułu opłat za ciepłą wodę lub ogrzewanie. Stroną w umowie o dostawę ciepłej wody i ogrzewania, co do zasady jest wspólnota mieszkaniowa, reprezentowana przez zarząd. Tym samym brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.

    Biorąc pod uwagę powyższe, w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola stwierdza, że:
  1. Ad.1/Wspólnota nie jest sprzedawcą mediów dla właścicieli lokali przedmiotowej nieruchomości,
  2. Ad.2/Czynności wykonywane przez Wspólnotę - pobieranie zaliczek i rozliczanie kosztów zużytych przez właścicieli lokali mediów nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,
  3. Ad.3/Wspólnota nie ma obowiązku wystawiania faktur dla właścicieli lokali wchodzących w skład wspólnotę mieszkaniowej za dostawę energii cieplnej na centralne ogrzewanie i podgrzanie wody, dostawę wody i odprowadzanie ścieków, za wywóz śmieci.
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola