Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926, ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skar... - Interpretacja - ZN-I-1/443-122/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.10.2004, sygn. ZN-I-1/443-122/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926, ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, na pisemne zapytanie podatnika - udziela informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i stwierdza, co następuje:

Pytanie podatnika:

W jaki sposób należy opodatkować sprzedaż gruntu zabudowanego budynkiem przeznaczonym w części na cele mieszkalne, a wczęści na działalność gospodarczą?

Stanowisko podatnika.

W 1998 r. podatnik ukończył budowę domu na własnej działce budowlanej. W części parterowej budynku podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Podatek VAT naliczony od budowy i wyposażenia lokalu użytkowego podatnik odliczał od podatku należnego. Zdaniem podatnika sprzedaż części mieszkalnej użytkowanej ponad 5 lat powinna być zwolniona z VAT, jako sprzedaż towaru używanego. Natomiast sprzedaż lokalu użytkowego powinna być opodatkowana podatkiem w stawce 22 % VAT. Podatek od gruntu powinien być naliczony w proporcji, jaką w powierzchni budynku zajmuje lokal użytkowy. Grunt w części odpowiadającej powierzchni mieszkalnej powinien być zwolniony z podatku VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Uregulowanie to oznacza, iż grunt podlega opodatkowaniu z zastosowaniem stawki podatku VAT właściwej dla budynku lub budowli.

Aby ustalić właściwą stawkę podatku VAT dla dostawy gruntu zabudowanego budynkiem z lokalami użytkowymi i mieszkalnymi, należy ustalić właściwą stawkę dla sprzedaży ww lokali.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W rozpatrywanym przypadku podatnik w budynku mieszkalnym posiada również lokal użytkowy (przeznaczony na inne cele niż mieszkaniowe), przy budowie którego korzystał z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Tak więc lokal ten nie może być uznany za towar używany mimo, iż jest użytkowany od ponad 5 lat, ponieważ zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podsumowując, zwolnienie od podatku VAT dotyczy tylko budynku mieszkalnego za wyjątkiem jego części w postaci lokalu użytkowego, opodatkowanej na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawką 22 % VAT.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w takim przypadku dostawa gruntu zabudowanego budynkiem składającym się z części przeznaczonej na cele mieszkalne i na cele niemieszkalne, będzie opodatkowana stawką 22 % VAT, ale tylko w proporcji do udziału wartości lokalu użytkowego w łącznej cenie budynku.

Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie