Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, działając napodstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137... - Interpretacja - PP-2/433/BA/4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. PP-2/433/BA/4/04, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta, działając napodstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 30.08.2004 r., w sprawie stosowania stawki podatku VAT na usługimontażu okien wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu m.in. do:
1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokaliużytkowych.

Przez "roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą" rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez "obiekt budownictwa mieszkaniowego", stosownie do art. 2 pkt. 12 ustawy, rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wymaga zdefiniowania wykonywanej czynności i prawidłowego sklasyfikowania jej według obowiązujących w tym zakresie przepisów. W zakresie klasyfikacji dla potrzeb podatku od towarów i usług, zgodnie z zasadą wskazaną w art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, stosuje się klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

W związku z powyższym dla ustalenia stawki podatku podatnik musi w sposób prawidłowy, zgodny z PKWiU, określić wykonywaną czynność, tj. czy dokonuje dostawy towaru czy świadczy usługę. O ile podatnik przyjmuje zlecenie na wykonanie usługi, w związku z którą ponosi określone koszty na zakup towarów niezbędnych do wykonania tej usługi, nie ma obowiązku wydzielania tych towarów do odrębnej sprzedaży. W tym przypadku podstawa opodatkowania usługi obejmuje również wartość dostarczonych przez wykonawcę towarów, będącą elementem ceny całej usługi. Opodatkowanie następuje wówczas według jednolitej stawki przewidzianej dla świadczonej usługi. Tak więc, jak wynika z art. 146 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy, w odniesieniu do całej wartości usługi budowlanej, związanej z budownictwem mieszkaniowym, polegającej na wymianie stolarki okiennej, którą podatnik zakupił w związku ze świadczoną usługą ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 7%

Inaczej sytuacja przedstawiać się będzie, gdy przedmiotem umowy jest dostawa stolarki otworowej, w przypadku takim opodatkowanie winno bowiem nastąpić według stawki właściwej dla danego towaru tj. stawki w wysokości 22%.

Natomiast usługi budowlano - montażowe nie dotyczące budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta