Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-126-2-GK/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. PP/443-126-2-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 21 lipca 2004 r. (złożonym w tut. Urzędzie 26 lipca 2004 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka podpisała wieloletni kontrakt serwisowo-naprawczy turbiny gazowej z kontrahentem posiadającym siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Kontrahent świadczący usługę nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka dokonuje płatności z góry za okresy miesięczne. Kontrahent wystawia Spółce jeden dokument roczny zawierający poszczególne raty i terminy ich płatności.

Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług dla ww. transakcji. Spółka przedstawiła stanowisko, iż na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", winna opodatkować przedmiotowe usługi jako "import usług". Podatek należny będzie jednocześnie podatkiem naliczonym, na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy. Obowiązek podatkowy powstanie, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy w związku z art. 19 ust. 19 ustawy z chwilą zapłaty. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania spółka winna przeliczać kwoty wyrażone w walucie obcej w dniu zapłaty, który to dzień jest jednocześnie dniem wystawienia faktury.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Spółki zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są m.in. również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Dla ustalenia miejsca świadczenia (opodatkowania) usługi niezbędnym jest sięgnięcie do Działu V, Rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług" ustawy, a w szczególności art. 27 ustawy. Zasadą, wyrażoną w art. 27 ust. 1 jest, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od powyższej zasady istnieją wyjątki zawarte m.in. w art. 27 ust. 2 do ust. 6 ustawy. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d) ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Zatem w przedmiotowej sprawie miejscem świadczenia (opodatkowania) będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a Spółka będzie podatnikiem z tytułu nabycia przedmiotowych usług (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy przepisy m.in. ust. 11 stosuje się odpowiednio do importu usług. Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem, jak słusznie wskazuje Jednostka obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty każdej z zaliczek.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym, Spółka winna przeliczyć kwoty wyrażone w walucie obcej bieżącego kursu średniego wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia faktury wewnętrznej. Obowiązek wystawienia takiej faktury wynika z przepisu art. 106 ust. 7 ustawy.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opolski Urząd Skarbowy