Zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT pod... - Interpretacja - TP/443-255/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.12.2004, sygn. TP/443-255/04, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Aby ustalić, czy usługi pośrednictwa w dostawie towarów są usługami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce należy określić miejsce świadczenia tych usług.Zgodnie z zasadą wynikającą z przepisu §4 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), wydanego na podstawie delegacji zawartej w art.28 ust.9 ww. ustawy, w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Jeżeli jednak nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku zgodnie z art.97 ust.10 i 11 ustawy lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust.1 ma miejsce świadczenia usługa-miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (por. §4 ust.2 ww. rozporządzenia). W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust.1, podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, przepis ust.2 stosuje się pod warunkiem wykazania tego numeru na fakturze dokumentującej wykonanie tej czynności (por. §4 ust.3 ww. rozporządzenia).Powyższe oznacza, że usługa pośrednictwa w dostawie towarów świadczona przez Podatnika na rzecz podatnika niemieckiego, który podał swój numer identyfikacyjny VAT-UE i numer ten Podatnik zamieścił na fakturze dokumentującej wykonanie przez niego czynności pośrednictwa, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, z uwagi na fakt, iż miejscem jej świadczenia są Niemcy.

Zgodnie z art.106 ust.1 ww. ustawy podatnicy , o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego- podatku o podobnym charakterze (por. art.106 ust. 2 ww. ustawy) .Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), wydane na podstawie delegacji zawartej w art.106 ust.8 pkt1 ww. ustawy.W przypadku wykonania przez Podatnika usługi niepodlegającej opodatkowaniu ptu w Polsce, Podatnik w prowadzonej ewidencji sprzedaży oraz w składanej w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej VAT-7 nie wykazuje obrotu z tytułu wykonania tej usługi.

Ustawodawca nie pozbawia jednak podatnika wykonującego czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów, które związane są z ww. czynnościami.Zasady odliczania i zwrotu podatku naliczonego określają przepisy art.86 i art.87 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu oraz przepisy wykonawcze do ww. ustawy.Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (por. art.86 ust.8 pkt1 ww. ustawy). W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art.87 ust.1 cyt. Ustawy). W przypadku natomiast podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonujących sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt1, w terminie określonym w ust.4 (tj. 60 dni), na umotywowany wniosek (por. art.87 ust.5 ww. ustawy).. Jeżeli zatem podatnik świadczy wyłącznie usługi niepodlegające opodatkowaniu ptu, zwrot podatku naliczonego otrzyma na podstawie przepisów art.87 ust.5. Jeżeli natomiast wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz czynności niepodlegające temu podatkowi, nadwyżka podatku naliczonego nad należnym winna być rozliczona w deklaracji VAT-7 na zasadach wynikających z przepisów art.87 ust.2-4 ww. ustawy. Wówczas na podstawie art.87 ust.4 pkt 2 ww. ustawy w przypadku złożenia umotywowanego wniosku wraz z deklaracją podatkową kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu , jeżeli rozliczenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.8 pkt 1.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce