W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 26.07.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. ... - Interpretacja - PP-II-443-45-2004-KD

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.10.2004, sygn. PP-II-443-45-2004-KD, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 26.07.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:
Przedmiot zapytania dotyczy zakresu opodatkowania opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych, pobieranych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Podatnik będący jednostką samorządu terytorialnego prosi o wyjaśnienie:

Czy w świetle przedstawionych przepisów uznać należy, iż ze względu na roczny charakter opłat za użytkowanie wieczyste, począwszy od 1 stycznia 2005 roku opłaty pobierane corocznie od wszystkich użytkowników wieczystych powiększone będą o podatek VAT w stawce podstawowej 22%, również w przypadku, gdy prawo użytkowania wieczystego powstało przed wejściem w życie omawianych przepisów ?

Strona stwierdza, że zgodnie z art. 71 ust. 1 i 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U z 2000 r., Nr 46, poz. 543 ze zm.) za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Na podstawie zmienionych przez § 1 rozporządzenia przepisów rozdziału 2 § 3 a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Zgodnie z art. 29 ust. 1 w związku z ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r., poz. 535) podstawą opodatkowania w omawianym przypadku są kwoty należne, obejmujące całość świadczenia należnego od nabywcy. W związku z powyższym, podstawą opodatkowania jest wysokość poszczególnych opłat wnoszonych przez użytkownika wieczystego w terminie do 31 marca każdego roku z góry, jako że świadczenia z tytułu użytkowania wieczystego mają charakter okresowy, powtarzalny przez cały czas trwania tego prawa. Przedmiotowe rozporządzenie weszło w życie z dniem publikacji, tj. 25 czerwca 2004 r. i objęło swoimi regulacjami wszystkie podmioty posiadające status użytkownika wieczystego, niezależnie od daty powstania tego ograniczonego prawa rzeczowego.

Odpowiadając na zapytanie Wnioskodawcy należy stwierdzić, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ww. ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Uregulowania dot. powstania obowiązku podatkowego z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych zostały zawarte w § 3 a ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. wprowadzone nowelizacją rozporządzenia Min. Fin. z dnia 23 czerwca 2004 r. (Dz. U. Nr 145, poz. 1541). W myśl powołanego przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. W razie rozłożenia na raty decyzją płatności za ww. usługę, obowiązek podatkowy powiązany będzie z tymi ratami. Dla powyższej czynności stanowiącej świadczenie usługi, obowiązuje podstawowa stawka podatkowa - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Mając na względzie specyfikę użytkowania wieczystego, a także specyfikę opłat pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, należy uznać, że opłaty wniesione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli zatem termin upływu płatności za ww. usługę przypadał przed ww. datą, wówczas na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek rozliczenia dla celów podatku VAT należności pobieranych za ww. usługę. Jeżeli termin ten następuje po tej dacie należy rozliczyć podatek od ww. czynności wg. stawki 22% obowiązującej na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Małopolski Urząd Skarbowy