POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZP/443-343/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. ZP/443-343/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka powstała w 1992 r. Równolegle został powołany oddział tej Spółki w Lipsku w Niemczech. Fakt utworzenia oddziału w Niemczech został potwierdzony wpisem w Rejestrze Przedsiębiorców KRS. Wnioskująca podzieliła się zadaniami w zakresie obsługi firm w następujący sposób:

- Spółka w Poznaniu obsługuje i wykonuje czynności na rzecz firm polskich i niemieckich na terenie Polski,

- Oddział w Lipsku obsługuje i wykonuje czynności na rzecz firm niemieckich i polskich na terenie Niemiec i Polski.

Jednostka w Poznaniu, jak i Oddział w Lipsku nie wykonują względem siebie usług. Ponadto, Spółka w Poznaniu jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, natomiast Oddział w Lipsku jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej w Niemczech. Obydwie jednostki są powiązane prawnie poprzez polski rejestr sądowy, aczkolwiek Oddział w Lipsku został dodatkowo zarejestrowany w tamtejszym rejestrze handlowym. Oddzielnie natomiast są zarejestrowane obydwie jednostki dla potrzeb podatku - każda w państwie, w którym ma siedzibę. Podatki rozliczane są według miejsca powstania obrotu i przychodu.

Zdaniem Podatnika, opisany stan faktyczny funkcjonował pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zgodnie z przepisami tejże ustawy, oddzielnym podatnikiem mógł być oddział samodzielnie sporządzający bilans. W nowym stanie prawnym, obowiązującym na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, oddział nie może być oddzielnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskująca wskazuje, iż pojawiające się komentarze i opinie na ten temat dotyczą oddziałów firm zagranicznych w Polsce. Jej przypadek jest o tyle szczególny, że dotyczy sytuacji odwrotnej - polska firma posiada gospodarczo samodzielny oddział zagraniczny na terytorium Unii Europejskiej.

Spółka powołuje przepisy art. 2 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgodnie z którymi zakłady ( oddziały ) osób prawnych podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu pod warunkiem, że na podstawie odrębnych ustaw uzyskały podmiotowość podatkową. Ponadto, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby i jednostki wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Podobnie w myśl art. 4 ust. 1 VI Dyrektywy, podatnikiem jest każda osoba prowadząca niezależnie działalność gospodarczą. Uwzględniając powyższe, zdaniem Wnioskującej, prawidłowe będzie stosowanie rozdziału podatkowego między jednostkami w Poznaniu i Lipsku. Polega to na tym, że jednostka w Poznaniu rozlicza podatek od towarów i usług od obrotu uzyskanego w Polsce według przepisów polskich, a jednostka w Lipsku rozlicza podatek od wartości dodanej od obrotu uzyskanego w Niemczech według przepisów niemieckich. Jako kryterium przesądzające Spółka przyjęła niezależność i samodzielność gospodarczą jednostek.

W związku z powyższym, Wnioskująca wnosi o potwierdzenie prawidłowości Jej stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 przywoływanej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do przepisów art. 5 pkt 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm. ), oddział oznacza wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Podstawowymi wyznacznikami definicji oddziału są: samodzielna i wyodrębniona struktura o charakterze finansowym, osobowym oraz organizacyjno - technicznym, służąca wykonywaniu określonej części działalności gospodarczej w miejscu nie będącym siedzibą przedsiębiorcy ani jego głównym miejscem wykonywania działalności. Samodzielność tej struktury powoduje, że w powszechnym rozumieniu, w sferze pozaprawnej oddziały funkcjonują jako odrębne podmioty realizujące własne cele ekonomiczne. Należy tutaj zaznaczyć, że oddział nie posiada odrębnej od przedsiębiorcy osobowości prawnej, jednakże z jego osobowości prawnej oraz związanej z tym normatywnej podmiotowości czerpie moc do dokonywania związanych z jego działalnością czynności prawnych oraz wszelkich samoistnych działań mogących wpływać na treść, zawiązywanie, zmianę i rozwiązywanie, a także kształtowanie się stosunków prawnych. W przypadku, w którym podmiot polski działa na terenie innego kraju UE, rejestracja tego oddziału dla celów podatku od wartości dodanej jest równoznaczna z rejestracją przedsiębiorcy polskiego w tym kraju.

Dokonując analizy przytoczonych powyżej przepisów należy stwierdzić, iż pogląd Podatnika, zgodnie z którym Spółka w Poznaniu rozlicza podatek od towarów i usług od obrotu uzyskanego w Polsce według przepisów polskich, a oddział w Lipsku rozlicza podatek od wartości dodanej od obrotu uzyskanego w Niemczech według przepisów niemieckich, jest prawidłowy. W Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają bowiem czynności, które miały miejsce na terytorium kraju. Czynności natomiast wykonywane przez oddział Wnioskującej zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej w Niemczech, które miały miejsce na terytorium tego kraju, podlegają regulacją przepisów podatkowych obowiązujących na terenie tamtego państwa i nie wymagają wykazywania w ewidencjach oraz deklaracjach dla celów rozliczenia podatku VAT na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu