POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.... - Interpretacja - POIV-443/7/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2005, sygn. POIV-443/7/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2005 r. znak L. dz. 69/2005 uzupełnionego pismem z dnia 01.02.2005 r. znak L. Dz. 134 w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedstawionego w w/w pismach stanu faktycznego we wrześniu i październiku 2004 r. Strona świadczyła usługi zaprawiania zbóż na rzecz rolników indywidualnych. Należność za świadczone usługi została na podstawie decyzji z grudnia 2004 r. w 100% pokryta przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. Zgłaszane wątpliwości dotyczą sposobu rozliczenia podatku należnego za wykonane usługi.
Na gruncie przepisów prawa podatkowego przedstawione w piśmie zagadnienie znajduje swoje uregulowanie prawne w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabwycy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Wobec tego do dopłat, o których mowa w przytoczonym przepisie, stanowiących obrót będący podstawą opodatkowania, zaliczyć należy również refundację za usługi zaprawiania nasion pszenicy otrzymaną z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika ( art. 19 ust. 21 w/w ustawy). Powyższy przepis oznacza, iż obowiązek podatkowy od otrzymanej refundacji powstanie u podatnika z chwilą, gdy kwota refundacji wpłynie na jego konto w banku. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu refundacji, obowiązek podatkowy powstaje w tej części. Refundacja będzie podlegać opodatkowaniu taką stawką, jaka jest właściwa dla dostawy towaru czy świadczenia usługi podlegającej refundacji.
W chwili sprzedaży towarów lub usług, które podlegają refundacji, obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do tej części należności , jaką klient faktycznie zapłaci. Podatek VAT należny natomiast od kwot refundacji należy wykazać zgodnie z w/w art.19 ust.21 ustawy o PTU dopiero w miesiącu wpływu gotówki na rachunek bankowy.
Ze względu na to, iż niezależnie od tego czy część płatności za towar, usługę reguluje nabywca względnie nie reguluje tej płatności wcale, specyfika ewidencjonowania sprzedaży poprzez kasę rejestrującą powoduje, że w miesięcznych raportach fiskalnych figuruje 100% wartości sprzedaży i należny od tej wartości podatek VAT. Wobec tego do momentu uznania rachunku bankowego podatnika, obrót oraz podatek należny wynikający z raportu miesięcznego z kasy fiskalnej winien podlegać zmniejszeniu o wartość, jaka przypada na kwotę refundacji.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Urząd Skarbowy w Zamościu