POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-KN/443-96/O/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. PV-KN/443-96/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.10.2005 r. (data stempla pocztowego) uzupełnionego 25.10.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług w momencie przekroczenia kwoty limitu uprawniającego do zwolnienia z podatku VAT w przypadku świadczenia usług elektrycznych przy budowie i remontach statków znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, w tym Niemiec i Holandii.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 14.10.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych w zakresie usług elektrycznych przy budowie i remontach statków znajdujących się na terenie Unii Europejskiej tj. m. in Niemiec i Holandii. Przedmiotowe usługi są wykonywane na ruchomym majątku rzeczowym tj. na jednostkach pływających znajdujących się na terenie krajów Unii Europejskiej i podlegają rozliczeniu jeden raz w miesiącu na podstawie wystawionego rachunku. W związku z prowadzoną działalnością podatnik osiągnął obrót przekraczający 10.000 Euro. Jednakże zleceniodawcy z którymi podatnik ma bezpośrednio podpisany kontrakt na ww. usługi są firmami zagranicznymi i w myśl przepisów na podstawie których działają, podatek odprowadzany jest w kraju ich rejestracji tj. m. in w Holandii i Niemczech.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się zapytaniem : Czy ma obowiązek rejestracji na rzecz podatku od towarów i usług w Polsce jeżeli świadczenie usług elektrycznych przy budowie i remontach statków ma miejsce na terenie Niemiec i Holandii.

Zdaniem podatnika nie ma on obowiązku rejestrowania się na rzecz podatku od towarów i usług.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zakres przedmiotowy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) obejmuje opodatkowanie podatkiem VAT, czynności wymienione przez ustawodawcę w art. 5 ust 1. Zgodnie z pkt 1 tego artykułu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ponadto w. cyt ustawa w art. 113 ust 1, stanowi że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W 2005 r. kwota ta przeliczona na złote wynosi 43.800,00 zł. zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2004 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. 253, poz. 2528 )

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wynika, że wykonuje on usługi elektryczne przy budowie i remontach statków dla kontrahentów z krajów Unii Europejskiej.

Świadczenie usług elektrycznych i remontowych, których przedmiotem są statki, a więc rzeczy ruchome stanowi usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Przez ruchomy majątek rzeczowy należy rozumieć wszelkie towary, które nie są nieruchomościami oraz budowlami trwale związanymi z gruntem. Natomiast usługi na ruchomym majątku rzeczowym to usługi polegające na przetworzeniu, dostosowaniu jakiegoś produktu, po to by nadać mu nową postać, na wniosek zlecającego, który jest właścicielem rzeczy.

W świetle uregulowań ustawy świadczone przez podatnika ww. usługi mogą być opodatkowane według krajowej stawki podatkowej albo też nie podlegają opodatkowaniu w kraju. Przyjęcie jednej z tych opcji uzależnione jest od miejsca świadczenia usługi.

Zgodnie bowiem z ogólną zasadą wynikającą z art. 27 ust 2 pkt 3 lit d w.cyt. ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Z przywołanego przepisu wynika, iż świadczący powyższą usługę zobowiązany jest do jej opodatkowania według miejsca jej faktycznego wykonywania. W myśl powyższej zasady miejscem opodatkowania w przedmiotowej sprawie jest kraj, w którym prace polegające na remoncie statków są faktycznie wykonywane, tj. m.in. Niemczech, Holandii, chyba że zachodzi warunek o którym mowa w art. 28 ust 7 ustawy o VAT w myśl, którego w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy nie wynika, by podatnik świadczył usługi na terenie Polski.

W związku z powyższym usługi elektryczne wykonywane przez wnioskodawcę przy budowie i remontach statków na terenie krajów Unii Europejskiej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, a tym samym podatnik zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie ma obowiązku rejestracji w Polsce na rzecz podatku VAT w związku z przekroczeniem w 2005 r. kwoty 43.800 zł.

Urząd Skarbowy w Malborku