POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-350/05/IS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2005, sygn. 1472/RPP1/443-350/05/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 25.06.2005 r. (data wpływu 27.06.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność w zakresie dystrybucji i handlu hurtowego towarami określonej marki. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca udziela nabywcom towarów następujących premii pieniężnych:

  • za utrzymywanie określonego poziomu obrotów sprzedanymi produktami markowymi Spółki w obrocie produktami danej kategorii,
  • za realizację określonej wielkości zakupów produktów Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy wypłata premii pieniężnych nie stanowi odrębnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winna być natomiast traktowana jako wynagrodzenie za usługi, wykonywane przez kontrahentów Spółki na jej rzecz, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, których świadczenie winno być dokumentowane fakturami VAT wystawianymi przez kontrahentów, dającymi nabywcy usług prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu stwierdza, co następuje:

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Na podstawie zawieranych umów Spółka zobowiązana jest do wypłaty premii pieniężnej. Premia nie ma zatem charakteru dobrowolnego, lecz uzależniona jest od określonego zachowania kontrahentów Podatnika, osiągnięcia przez nich odpowiedniego poziomu zakupów czy też utrzymywania określonego poziomu obrotów produktami Spółki w obrocie produktami danej kategorii. Pozwala to na stwierdzenie, iż pomiędzy stronami transakcji istnieje relacja zobowiązaniowa, którą należy uznać za świadczenie usługi za wynagrodzeniem. Premia w tym przypadku jest formą wynagrodzenia za wykonane czynności tj.: współpracę, realizowanie obrotu o określonej wielkości. Z przedłożonego wniosku wynika, iż celem umów nie jest, jak w przypadku udzielenia nabywcy rabatu, zmniejszenie ceny jednostkowej nabywanego produktu, lecz dodatkowe przyznanie klientowi pewnej kwoty pieniężnej np. z tytułu zakupu określonej ilości produktów, a w związku z powyższym nie należy przedmiotowych premii dokumentować fakturami korygującymi.

Wypłata premii wiąże się bezpośrednio z wzajemnym świadczeniem ze strony kontrahentów Podatnika. Jest ona wynagrodzeniem przyznawanym za ww. usługi, a zatem nie stanowi odrębnego przedmiotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast na rzecz Spółki świadczona jest usługa, która stanowić będzie - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem kontrahenci Wnioskodawcy zobowiązani są - zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy - do wystawienia faktury VAT, spełniającej wymogi, o których mowa w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Spółka nabywając przedmiotowe usługi będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych od beneficjentów premii, zgodnie z zasadami zawartymi w art. 86-91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z tych też względów postanowiono jak na wstępie.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie