Wnioskodawca wnosił o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie czy ma obowiązek wystawiania faktur wewnętrzny... - Interpretacja - PP-443/56/P/140/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. PP-443/56/P/140/2005, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca wnosił o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego poprzez określenie czy ma obowiązek wystawiania faktur wewnętrznych w związku z nieodpłatnym udostępnianiem lokali i osad pracownikom Służby Leśnej. Strona wskazała w swym wniosku, iż Nadleśnictwo jako podatnik podatku od towarów i usług wykonuje zarówno czynności opodatkowane (sprzedaż drewna, sadzonek), jak i zwolnione (czynsze za mieszkania od osób, którym nie przysługuje mieszkanie służbowe). Jednocześnie Nadleśnictwo jako jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, stosownie do art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 56, poz. 679 z późn. zm.) ma obowiązek udostępniania pracownikom Służby Leśnej bezpłatnego mieszkania, jeżeli stanowisko i charakter pracy związane są koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Wykaz stanowisk i zakres uprawnień do przyznawania mieszkań i osad bezpłatnych określa zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 marca 1995r. (MP Nr 15 poz. 180). Zdaniem Strony "świadczenie usług najmu dotyczy działalności prowadzonej przez Nadleśnictwo i nie jest świadczeniem na potrzeby osobiste podatnika, co oznacza, że nie jest świadczeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.)". W kolejnym piśmie Podatnik przedstawił swoje stanowisko. Zdaniem Strony "zapewnienie bezpłatnego mieszkania pracownikom Lasów Państwowych do tego uprawnionym jest związane z prowadzoną działalnością (....) nie podlega opodatkowaniu. Nadleśnictwo nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT ".

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. Dz. U. z 2005r. Nr 90 poz. 756) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 cyt. ustawy, o której mowa art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku, gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa oraz nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych pracowników jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W przedmiotowej sprawie za nieodpłatne świadczenie usług uważa się utrzymanie, remont, lub modernizację mieszkań i osad leśnych, które są przydzielane określonym pracownikom Nadleśnictwa nieodpłatnie na mocy w/w ustawy o lasach.

Zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 7 w/w ustawy o podatku VAT fakturami wewnętrznym dokumentuje się jedynie ściśle określony katalog czynności podlegającach opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a mianowicie czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jak również czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Przekazanie towarów i usług należących do przedsiębiorstwa na cele przedsiębiorstwa w przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT obligujących do wystawiania faktur wewnętrznych.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, w oparciu o w/w przepisy, jak również stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika, stwierdza iż nie należy wystawiać faktur wewnętrznych dokumentujących nieodpłatne udostępnianie lokali mieszkalnych i osad leśnych pracownikom Służby Leśnej.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko zawarte w piśmie Podatnika jest w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 b w/w ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże jednak właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Łukowie