Przedstawiając stan faktyczny sprawy Podatnik, oświadczył iż wykonuje usługi internetowe osobom prowadzącym i nieprowadzącym działalności gospodarcze... - Interpretacja - PP 443/35/2005/KLŁ

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. PP 443/35/2005/KLŁ, Urząd Skarbowy w Żywcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Podatnik, oświadczył iż wykonuje usługi internetowe osobom prowadzącym i nieprowadzącym działalności gospodarczej w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu czyli dla firm, które nie świadczą usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, Podatnik wyraża pogląd, że usługi internetowe świadczone dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą były od 1 maja 2005 do 28 lutego 2005 opodatkowane stawką podstawową 22 % VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi, wymienione w załączniku nr 4 do ustawy: 1) w pozycji 13 " usługi transmisji danych i wiadomości- wyłącznie usługi dostępu do sieci internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury; 2) w pozycji 14 "usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy".

Zakres zwolnienia określony w poz. 13 załącznika nr 4 przytoczonej ustawy został rozszerzony w stosunku do stanu obowiązującego do dnia 01.05.2004 r. o dwie grupy podmiotów tj. uczniów i studentów oraz o państwowe i samorządowe instytucje kultury, działające na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wpisane do rejestru instytucji kultury, wykorzystujące internet na własne potrzeby.

Na podstawie poz. 14 załącznika nr 4 w/w ustawy zwolnieniem z tytułu podatku od towarów i usług objęte są: - usługi dostępu do internetu (dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy), świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu, usługi osób fizycznych nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej, usługi osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, ale inną niż w zakresie świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do internetu.

Analizując poz. 14 załącznika cyt. ustawy o VAT dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy, stwierdzić należy, że zwolnienie to zostało zawężone ze względu na rodzaj odbiorcy do użytkowników indywidualnych oraz ze względu na cechy odbiorcy do nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy. Z uwagi na brak definicji ww. pojęć w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, rozumienie tej regulacji należy oprzeć na wykładni językowej. Ustawodawca ograniczył zwolnienie do użytkowników indywidualnych. Zgodnie z językowym znaczeniem tego zwrotu indywidualny to "właściwy tylko danej jednostce, odrębny", a użytkownik to "osoba lub instytucja użytkująca coś, korzystająca z czegoś" (vide "Słownik języka polskiego", PWN, Warszawa, 1981, t. I, s. 786, t. III, s. 645).

Tym samym indywidualny użytkownik to nie tylko osoba fizyczna. Użytkownikiem indywidualnym będzie zatem osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Może to być każdy podmiot posiadający zdolność nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Podmiot ten, aby mógł zostać uznany za użytkownika indywidualnego tej usługi musi z niej korzystać, czyli wykorzystywać ją wyłącznie na własne potrzeby. Ograniczenie zwolnienia dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy należy rozumieć jako wyłączenie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie dostępu do internetu, przy czym tylko dostępu szerokopasmowego.

Zwolnieniu podlegają wobec tego usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, tj. osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które nabywają te usługi na własne potrzeby. Podmiot nabywający te usługi może prowadzić działalność gospodarczą, z wyłączeniem działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dostępu szerokopasmowego do internetu.

Świadczenie usług dostępu do internetu na rzecz pozostałych podmiotów tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie szerokopasmowego dostępu do internetu, osób prawnych, - jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej (inne niż instytucje oświatowe i kulturalne), jest opodatkowane stawką podstawową 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.

Urząd Skarbowy w Żywcu