POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-17/IV/2005/MS

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. PV/443-17/IV/2005/MS, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia czy dostawa towarów nabywanych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii przekazywanych do przerobu w stoczni mającej siedzibę na terytorium kraju i następnie przeznaczonych do wywozu z terytorium Wspólnoty należy traktować jako sprzedaż krajową czy eksport w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonuje dostawy towarów nabywanych przez podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii przekazywanych do przerobu w stoczni mającej siedzibę na terytorium kraju i następnie przeznaczonych do wywozu z terytorium Wspólnoty.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przedmiotowa dostawa powinna być traktowana jako sprzedaż krajowa czy eksport.

Zdaniem Podatnika przedmiotowa dostawa stanowi eksport, ponieważ faktura jest wystawiona na podmiot mający siedzibę na terytorium Norwegii a należność wynikająca z tej faktury jest uiszczana w walucie obcej.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust . 1 ustawy o VAT).

W myśl przepisu art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Ustawa o VAT definiuje w art. 2 pkt 8 eksport jako potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Dostawy Podatnika nie można zatem uznać za eksport (nawet pośredni).

W przedmiotowym stanie faktycznym Podatnik dokonuje bowiem dostawy, w wyniku której towary są wysyłane/transportowane z miejsca na terytorium kraju do stoczni znajdującej się na terytorium kraju - co znajduje również potwierdzenie na załączonych do wniosku dokumentach (faktura wystawiona przez Podatnika oraz nota wystawiona przez podmiot norweski dotycząca specyfikacji ładunku podlegającego przerobowi - oba dokumenty jako miejsce dostawy/przeznaczenia wskazują stocznię krajową, gdzie towary zostaną przerobione, a następnie wywiezione z terytorium Wspólnoty).

W związku z powyższym, należy uznać iż przedmiotowa dostawa w świetle ustawy o VAT jest dostawą krajową.

Pomorski Urząd Skarbowy