POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-677/05/AW

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. 1472/RPP1/443-677/05/AW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 28.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.09.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)


uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej jest m.in. sprzedaż podręczników do nauki języka angielskiego nabywanych jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka nabywa na terytorium Stanów Zjednoczonych usługi ubezpieczeniowe. Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi rozpoznania dokonanej czynności jako import usług oraz z pytaniem dotyczącym obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej w związku z dokonaną czynnością. Jednocześnie Spółka stoi na stanowisku, iż zakup opisanych usług ubezpieczeniowych stanowi import usług, z związku z którym na Spółce ciąży obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej z zastosowaniem zwolnienia w podatku od towarów i usług. Spółka zalicza opisaną usługę do usług ubezpieczeniowych sklasyfikowanych w grupowaniu 67.20.10 według PKWiU.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ w przypadku świadczenia usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Dodatkowo art. 106 ust. 1 ustawy o VAT stwierdza, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Jednocześnie ust. 7 tego artykułu stwierdza, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1, załącznikiem nr 4, poz. 3 tej ustawy zwalnia się od podatku od towarów świadczenie usług pośrednictwa finansowego, sklasyfikowanych w sekcji J ex (65-67) według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych przepisów prawa oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Spółki z dnia 28.09.2005 roku należy stwierdzić, ze nabywane przez Spółkę usługi stanowią w świetle ustawy o podatku od towarów i usług import usług, który powinien być udokumentowany wystawioną fakturą wewnętrzną. Jednocześnie z uwagi na przedstawioną przez Spółkę klasyfikację usługi należy zauważyć, iż import powyższych usług korzystał będzie ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie