Prawo do odliczenia podatku określone zostało w ramach przepisu art.86 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego przepisu "w zakresie, w jakim towary i us... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-93/2005/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-93/2005/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Prawo do odliczenia podatku określone zostało w ramach przepisu art.86 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego przepisu "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)". Przepis ten należy oczywiście "czytać" z uwzględnieniem art. 88 ustawy stanowiącym wykaz czynności, w stosunku do których prawa do odliczenia nie stosuje się.

W przypadku gdy towary i usługi wykorzystywane są przez podatnika do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia, jak i czynności takiego prawa niedające - podatnik odlicza podatek proporcjonalnie, w sposób określony przepisem art. 90.

Konstrukcja trybu rozliczania podatku naliczonego przewiduje co do zasady, iż okresem rozliczeniowym w podatku od towarów i usług jest okres jednego miesiąca, ewentualnie jednego kwartału. Podatnik dokonując w danym okresie rozliczeniowym zakupów, przy założeniu, że służą/mają służyć prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej, nabywa jednocześnie prawo do odliczenia kwoty podatku VAT wynikającej z otrzymanej faktury. Na gruncie obowiązujących tak po 1 maja 2004r., jak i przed tą datą prawo do odliczenia podatku przysługuje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, potwierdzające dokonanie czynności będącej przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT.
Używając sformułowań nieco bardziej kolokwialnych, podatnik dokonuje kwalifikacji a tym samym rozstrzyga o przysługującym prawie do odliczenia podatku w zamkniętych okresach rozliczeniowych - miesiącach lub kwartałach.
Przyjęty przez ustawodawcę model rozliczania podatku, a ściślej jego odliczania - tzw. odliczanie bieżące, w odróżnieniu od modelu pro rata temporis, nie uzależnia prawa do odliczania podatku naliczonego od wystąpienia sprzedaży opodatkowanej ściśle związanej z tym konkretnym zakupem. Podatnik może zatem odliczyć podatek VAT od zakupów służących przyszłej sprzedaży opodatkowanej, a więc także zakupów o charakterze inwestycyjnym.

Warto zaznaczyć, iż prezentowany wyżej pogląd w sposób dobitny ukształtowany został w ramach orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z dnia 29.06.1998r., sygn. akt I SA/Wr 1235/97, wyrok z dnia 26.09.2000r., sygn. I SA/Łd 1318/98) oraz przez Ministerstwo Finansów przy piśmie z dnia 29.04.1996r. nr PP3-82222-56/96.
Podkreślić także należy, iż dla skutecznej możliwości odliczania podatku naliczonego z tytułu dokonywanych zakupów, bez znaczenia pozostanie fakt, iż są one finansowane z dotacji celowej Urzędu Miasta. Otrzymanie dotacji, subwencji czy innej dopłaty o podobnym charakterze może ewentualnie skutkować obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku VAT, lecz co istotne wyłącznie w trybie przewidzianym w ramach art. 29 ust. 1, tj. wówczas gdy dotacja związana jest bezpośrednio z dostawą towarów lub świadczeniem usług.W tym kontekście fakt otrzymania dotacji celowej i jej wydatkowania dla potrzeb realizowanych inwestycji, jak wspomniano wyżej pozostanie bez znaczenia, a o możliwości odliczania podatku decydować będzie wyłącznie spełnienie przesłanki pozytywnej określonej normą art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - tj. związek dokonywanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów