POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-21/2/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.06.2005, sygn. PP/443-21/2/05, Urząd Skarbowy w Tczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania usług zarządu nieruchomościami mieszkalnymi i mieszkalno - użytkowymi w sytuacji gdy w budynkach powierzchnia lokali powyżej 50% zajęta jest na działalność gospodarczą

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami na zlecenie. Zarządza, administruje nieruchomościami mieszkalnymi i mieszkalno-użytkowymi na zlecenie. Są to przede wszystkim obiekty budownictwa mieszkaniowego, tj. budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych 112-budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania.

Podatnik zapytuje jak opodatkowane są usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi w sytuacji gdy w nieruchomościach powierzchnia lokali powyżej 50% zajęta jest na działalność gospodarczą?

Podatnik wskazuje, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwolnione od podatku VAT są usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszkalnych (PKWiU ex 70.32.11).

Zdaniem Wnioskodawcy jeżeli w nieruchomościach powierzchnia lokali powyżej 50% zajęta jest na działalność gospodarczą - usługi zarządzania od tej powierzchni winny być opodatkowane 22% podatkiem VAT (np. w budynku o pow. 500 m#178; wynajmowane na cele mieszkalne jest 200m#178; natomiast na powierzchni 300 m#178; prowadzona jest działalność gospodarcza - usługi zarządzania od powierzchni działalności gospodarczej opodatkowane są 22% podatkiem VAT, a usługi zarządzania od powierzchni mieszkalnej są zwolnione od podatku VAT.

Organ podatkowy zajmując stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził, co następuje.

Nieruchomością może być zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 kodeks cywilny część budynku trwale z gruntem związanego, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności.

Wypełnieniem tego przepisu jest art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 80, poz. 903), zgodnie z którym samodzielny lokal mieszkalny i lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębną nieruchomość.

Samodzielnym lokalem mieszkalnym w świetle cytowanej wyżej ustawy o własności lokali jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie, z wyłączeniem wyceny nieruchomości mieszalnych (PKWiU ex 70.32.11).

W świetle powyższego zwolnione z podatku od towarów i usług są wyłącznie usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, świadczone na zlecenie (PKWiU ex 70.32.11) .

Natomiast w części związanej z pomieszczeniami użytkowymi, np. lokalami użytkowymi czynności zarządu opodatkowane są stawką podatku VAT 22%, niezależnie od tego jaką część powierzchni budynku mieszkalnego stanowią pomieszczenia użytkowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie informuje, iż klasyfikowanie towarów i usług do grupowań statystycznych nie leży we właściwości rzeczowej organów podatkowych. Podatnik sam klasyfikuje usługi bądź produkty według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania można zwrócić się do urzędu statystycznego. Od 01.01.2003r. właściwym dla całego kraju jest Ośrodek Interpretacji Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Urząd Skarbowy w Tczewie