POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1-443-75/05/MD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. PP-1-443-75/05/MD, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 31 sierpnia 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży samochodu osobowego zarejestrowanego 28 kwietnia 2004 r.

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przedmiotem wniosku Podatnika było rozstrzygnięcie zasadności zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży samochodu osobowego, zarejestrowanego 28 kwietnia 2004 r.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży nowych samochodów jako dealer i koncesjoner marki Renault. W związku z wymogiem wynikającym z umowy koncesyjnej Spółka posiada samochody testowe demonstracyjne i zastępcze używane do jazd próbnych i zastępczych. Okres użytkowania tych samochodów wynosi odpowiednio: do sześciu i do dwunastu miesięcy.

W marcu 2004 r. Spółka zakupiła samochód osobowy, który 28 kwietnia 2004 r. zarejestrowała jako samochód demonstracyjny. Do 28 kwietnia 2005 r. na samochód ten nie znalazł się jednak nabywca, w związku z powyższym z dniem 1 maja 2005 r. podjęto decyzję o przekazaniu samochodu do używania jako środek trwały. W deklaracji za miesiąc kwiecień 2005 r. dokonano korekty podatku naliczonego odliczonego z tytułu zakupu tego samochodu (do wysokości 50% kwoty podatku naliczonego nie więcej niż 5.000 zł).
Jeżeli Spółka znajdzie nabywcę na wyżej opisany samochód to dokona jego sprzedaży jako zwolnionej od podatku od towarów i usług (towary używane).
Podatnik uważa, iż sprzedaż samochodu osobowego demonstracyjnego, przyjętego do używania i zarejestrowanego 28 kwietnia 2004 r., jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków stwierdza, co następuje:

W myśl § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Spółka w ramach prowadzonej działalności nabyła samochód osobowy, który zgodnie z umową koncesyjną był używany w celach demonstracyjnych. Z uwagi na brak nabywcy, auto to po upływie 12 miesięcy od momentu rejestracji wprowadziła do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. W związku z dokonanym zakupem samochodu osobowego Spółka pierwotnie odliczyła całość podatku naliczonego traktując zakupiony samochód jako towar handlowy przeznaczony do dalszej odsprzedaży, a następnie dokonując korekty przyjęła wielkość 50% kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 5.000 zł.
Samochód ten uzyskał kwalifikację towaru używanego, gdyż okres jego używania był dłuższy niż pół roku. Z tego tytułu dostawa tego samochodu jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż w myśl art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego.

Poza tym, zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, korekta ta dokonywana jest w ciągu 5 kolejnych lat.
Stosownie do art. 91 ust. 5 ustawy, jeśli podatnik w okresie korekty sprzeda środek trwały podlegający amortyzacji, korekta za cały pozostały okres powinna być dokonana jednorazowo w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiła sprzedaż. Przy czym, jeśli sprzedaż tych środków była zwolniona od podatku od towarów i usług, do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystywanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi (art. 91 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 22 sierpnia 2005 r.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 ww. ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie