POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP5/443-9/05/KD/66502

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. DP5/443-9/05/KD/66502, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 30.06.2005 r. (doręczony w dniu 04.07.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części odnoszącej się do nieodpłatnego nabycia części zamiennych z kraju Unii Europejskiej w ramach abonamentu przy sprzedaży usługi serwisowej (wymienionej w punktach 3 i 4)

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka dla celów wykonywania w kraju usług naprawczych sprzętu komputerowego nabywa od firmy zagranicznej tzw. abonament, obejmujący wartość usługi serwisowej, w tym części zamienne. Spółka nabyty abonament rozpoznaje w formie importu usługi, opodatkowując tę czynność w kraju na podstawie art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Przedmiot zapytania sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy w sytuacji konieczności sprowadzenia części zamiennych z innego kraju Wspólnoty (objętych wartością abonamentu) dla celów wykonania usługi Spółka powinna opodatkować ich nabycie na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Podatnik uważa, że nie występuje taka konieczność, gdyż wspomniane części zamienne stanowiły już składnik zakupionej uprzednio usługi "abonamentu" i były opodatkowane w formie importu usługi. Ponadto w opisanym przypadku części te są przekazywane bezpłatnie.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego potwierdza powyższe stanowisko.
Na wstępie należy podkreślić, że nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów podlega opodatkowaniu w sytuacji, gdy dokonane jest za wynagrodzeniem - stosownie do regulacji art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W opisanym przypadku nabycie towarów z innego kraju Wspólnoty następuje nieodpłatnie. Ponadto towary te, jak wynika z treści pisma, stanowią składnik usługi abonamentu, uprzednio nabytej i opodatkowanej na zasadzie importu usług, zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
Wobec powyższego, sprowadzenie w tym przypadku części zamiennych dla celów wykonania w kraju usługi nie jest objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług na zasadzie nabycia wewnątrzwspólnotowego.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku (pkt 3 i 4).

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy