POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. ... - Interpretacja - POIV-443/28/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2005, sygn. POIV-443/28/05, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.04.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona uczestniczyć będzie w realizacji projektu pod nazwą "System przeciwdziałania powstawaniu bezrobocia na terenach słabo zurbanizowanych" w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Przyznane na realizację projektu środki przekazywane będą za pośrednictwem Fundacji "Fundusz Współpracy" na wyodrębniony rachunek bankowy Strony. Strona jako lider projektu (partner wiodący) odpowiadać będzie m.in. za realizację całości projektu i prawidłowe wydatkowanie środków finansowych. Na mocy zawartych umów partnerzy projektu będą wykonywali przydzielone zadania niezbędne do realizacji celów określonych w projekcie. Środki na realizację celów będą przekazywane partnerom przez lidera projektu.
Wątpliwości Strony dotyczą tego czy usługę wykonaną przez partnera w ramach wspólnego projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej należy traktować jako część projektu czy jako usługę zewnętrzną? Jednocześnie czy prawidłowe jest rozliczanie wydatków między partnerami i przekazywanie partnerom środków finansowych na podstawie not obciążeniowych czy też powinno się to odbywać w oparciu o faktury VAT wystawione ze stawką podatku właściwą dla rodzaju wykonanej usługi?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W świetle powyższego "świadczenie usług" w rozumieniu w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie jest już zarezerwowane jedynie dla usług wymienionych w klasyfikacjach statystycznych.
Tak więc pojęcie "świadczenie usług" obejmuje nie tylko transakcje polegające na wykonaniu czynności przez podatnika, ale również niewymagające aktywnego działania. Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zobowiązaniowego. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego świadczenie może polegać zarówno na czynieniu, jak i na powstrzymaniu się od działania, może to być też jakiekolwiek inne świadczenie będące treścią zobowiązania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz do prawidłowego jego opodatkowania.
Skoro więc na mocy zawartych umów partnerzy projektu będą wykonywali określone zadania (zbieranie danych, przeprowadzanie badań rynkowych, analizowanie i opracowywanie materiałów) a Strona, jak wynika z przedłożonych dokumentów, nie tylko nadzoruje te działania lecz stanie się również właścicielem praw autorskich do utworów będących ich rezultatami lub będzie nimi dysponowała, to wystąpi w tej sytuacji świadczenie usług przez partnerów projektu na rzecz lidera (administratora). Usługi te powinny być udokumentowane za pomocą faktur wystawionych przez świadczącego usługę z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Urząd Skarbowy w Zamościu