Działając w oparciu o art. 14a § 1 i § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik... - Interpretacja - PP/443-21/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PP/443-21/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej udziela następującej interpretacji.Użytkowanie wieczyste jest prawem na nieruchomości gruntowej. Stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miast i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i prawnym.
Dla ustanowienia prawa wieczystego użytkowania konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, a następnie wpisanie tego prawa do księgi wieczystej. Użytkownik wieczysty, przez czas trwania swego prawa uiszcza właścicielowi gruntu opłatę roczną.
Na mocy wymienionych uregulowań uznać należy, że oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie stanowi, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługę; o ile ma charakter odpłatny od 1 maja 2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 czynność oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
W związku z powyższym w przypadku oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste opodatkowaniu podlegać będzie opłata roczna, terminem płatności po 30 kwietnia 2004 r. (nie ma znaczenia fakt, że akty notarialne zostały zawarte przed 1 maja 2004 r.)
Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Zasadą jest zatem, że w ramach ustalonych kwot należności zawarty jest już podatek od towarów i usług, jeżeli dana transakcja podlega temu podatkowi, chyba że strony w umowie wyraźnie wskażą inaczej. W tak skonstruowanej należności zawiera się zatem podstawa opodatkowania (tzn. wartość netto) oraz podatek.
Jeżeli zatem strony opodatkowanej transakcji określiły kwotę należności, bez wskazania, że jest to wartość netto, do której należy doliczyć VAT, uznać zawsze należy, że jest to wartość zawierająca w sobie tenże podatek (tzw. wartość brutto), w ramach której należny podatek można ustalić tzw. rachunkiem "w stu".

Opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przyjmując opłatę z tytułu wieczystego użytkowania Gmina Miejska ma obowiązek odprowadzenia do budżetu państwa należnego podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska, że opłata z tytułu użytkowania wieczystego powinna być podwyższona o należny podatek od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej