POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-101/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.11.2005, sygn. PP/443-101/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów dot. podatku od towarów i usług w sprawie wynajmu garażu

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Pytający prowadzi działalność na własny rachunek jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności jest transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi, pozostałe formy udzielania kredytów, działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana, działalność związana z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi. Razem z żoną jest właścicielem lokalu mieszkalnego i garażu. Od kilku miesięcy wynajmuje lokal mieszkalny na cele mieszkaniowe. W sierpniu podpisał umowę o wynajem garażu z osobą prawną, z przeznaczeniem dla pracownika firmy na cele prywatne (parkowanie samochodu).

Pytanie:

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy ma obowiązek wystawiać faktury VAT za wynajem garażu, czy rachunek.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika wynajem nie leży w zakresie jego działalności gospodarczej i od powyższej transakcji powinien wystawiać rachunek.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy (art. 8 ust. 1 cyt ustawy).

Podatnikami podatku od towarów i usług- zgodnie z regulacją zawartą w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych ( art. 15 ust. 2 cyt. ustawy).

Zgodnie z brzmieniem w/w przepisu działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zapis taki oznacza, że do działalności gospodarczej, o której mowa w powołanym art. 15 ust. 2 cyt. ustawy kwalifikuje się również wynajem garażu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 4 załącznika wymienione są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 70.20.11 z oznaczeniem ex.

Zgodnie z Polska Klasyfikacją Wyrobów i Usług ? załącznik do nr 42, poz. 264 z dnia 29 kwietnia 1997 roku w grupowaniu PKWiU 70.20.11 wymienione są usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek. Natomiast usługi wynajmowania lub dzierżawienia garaży i miejsc do parkowania pojazdów, na własny rachunek są sklasyfikowane wg PKWiU do grupowania 70.20.12-00.40.

A zatem czynność związana z pobieraniem opłat za wynajmem garażu, który jest lokalem niemieszkalnym nie korzysta ze zwolnienia i jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 22%.

Zatem w rozumieniu wyżej powołanych przepisów zarówno wykonywane przez Pana usługi na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jak i wynajem własnego garażu, są działalnością gospodarczą, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że obowiązany jest Pan do naliczania podatku VAT od wszystkich czynności wymienionych w art. 5 ustawy a zatem również od usług najmu garażu dokumentując daną czynność fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT.

Wobec powyższego argumentacja Pana zawarta w piśmie z dnia 21.09.2005 roku sugerująca, że za wynajem garażu powinien wystawić Pan rachunek nie znalazła uzasadnienia w treści powołanych przepisów.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku