Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie tut. organ ma na uwadze zapis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ... - Interpretacja - III-1/443/18/205/ER

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. III-1/443/18/205/ER, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Udzielając odpowiedzi na postawione pytanie tut. organ ma na uwadze zapis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei ust. 3 artykułu 86 w brzmieniu obowiązującym na dzień zaistnienia zdarzenia, tj.: zakupu przedmiotowego pojazdu, stanowi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: DŁ=357 kg + n x 68 kg kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca nie więcej jednak niż 5.000,- zł.

Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

W tym miejscu wskazać należy, iż obowiązek homologacji pojazdów oraz możliwość zwolnienia z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wprowadzono dnia 1.01.1984 r. zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 1.02.1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35). Zarówno w okresie wcześniejszym, jak i obecnie świadectwa te wydaje minister właściwy ds. transportu na podstawie badań homologacyjnych. Świadectwa te są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera), dla którego zostało ono wydane. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy z państw Unii Europejskiej, tut. organ wyjaśnia, iż europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich oraz producent danego typu pojazdu.

Z uregulowań zawartych w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika dokumentów homologacji pozbawiał go prawa do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych. Istotne jest, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, a więc, że ładowność samochodu jest wyższa niż określona wzorem wymienionym w art. 86 ust. 3 ustawy.

Mając na uwadze powyższe tut. organ stoi na stanowisku, iż w przypadku, gdy dla samochodu typu Mercedes Benz Vito zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku jego posiadania i z w/w dokumentów wynika ładowność wyższa, niż określona wzorem podanym w art. 86 ust. 3 ustawy, podatnikowi przysługiwało będzie prawo do rozliczenia podatku w pełnej wysokości od nabycia przedmiotowego pojazdu.

Dodatkowo informuję, iż powyższy stan miał zastosowanie do 21 sierpnia 2005 r., bowiem od dnia 22 sierpnia br. obowiązują zasady określone w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756).

Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna