Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) art. 2 pkt 12, art. 146 ust... - Interpretacja - US.IX/443-23/MWR/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.06.2005, sygn. US.IX/443-23/MWR/05, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) oraz pozycji 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 28.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 25.03.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. Uzupełnienie wniosku nastąpiło pismem z dnia 28.04.2005 r.

We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Podatnik prowadzi działalność handlowo- usługową oraz świadczy usługi w branży budowlanej zarówno dla osób fizycznych (klientów w domach prywatnych), jak i dla firm prowadzących działalność gospodarczą (w lokalach użytkowych). Przy wystawianiu faktury VAT dla osoby fizycznej za wykonaną usługę wraz z materiałem stosuje 7 % stawkę VAT, natomiast przy wykonywaniu usług wraz z materiałem dla firm stosuje stawkę w wysokości 22 %. Ponadto Podatnik zleca wykonanie niektórych usług podwykonawcom . Następnie podwykonawca wystawia fakturę za wykonana usługę, a Podatnik wystawia końcowa fakturę za usługę wraz z materiałem w stawce 7 %.

Pytanie Podatnika sprowadza się do potwierdzenia czy postępowanie Podatnika jest prawidłowe. Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż usługi świadczone dla klientów prywatnych w domach jednorodzinnych opodatkowane są stawka w wysokości 7 %. Ta sama usługa świadczona dla firm opodatkowana będzie 22 % stawką VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika.

W stanie prawnym obowiązującym od 1.05.2004 r. w robotach z zakresu budownictwa występują dwie stawki podatkowe: stawka podstawowa 22 % oraz stawka 7 % . Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust.2 ww. ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego zawiera art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach o wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.Dodatkowo w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zawierającym listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7 %, w pozycji 20 wymieniono budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania ( PKOB ex 1130 ):

  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Powyższa zmiana obowiązuje od dnia 15.02.2005 r. i została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 17, poz. 150).Natomiast usługi budowlane w innych niż ww. obiektach opodatkowane są stawką podstawową tj. 22 %.Taką samą stawką opodatkowana jest dostawa ( m.in. sprzedaż ) materiałów budowlanych. W świetle powyższych unormowań prawnych należy zauważyć, że decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej do 7 % stawki podatku VAT ma fakt zaklasyfikowania obiektu budowlanego, w którym wykonywane są prace, do obiektów budownictwa mieszkaniowego.Jak wynika z pisma Podatnika, wykonuje on usługi polegające na wykonaniu robót budowlanych z wykorzystaniem własnego materiału zarówno dla osób prywatnych w ich mieszkaniach, jak i dla firm w ich lokalach użytkowych.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu, jeżeli Podatnik, którego przedmiotem działalności jest wykonywanie robót budowlanych lub remontowych, wykonuje te roboty w obiekcie zaliczanym do obiektów budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów, to do całej wartości usługi należy zastosować stawkę właściwą ze względu na rodzaj robót, zgodnie z art. 146 ust.1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, czyli 7 %.Jeżeli zaś zawarta umowa cywilnoprawna pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą przewiduje odrębne rozliczenie robocizny, zużycia materiałów- wówczas stawki podatku winny odnosić się do poszczególnych towarów lub usług.

Powyższa zasada znajdzie zastosowanie niezależnie od tego czy wykonawca osobiście świadczy daną usługę, czy też przy pomocy podwykonawców.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Przemyślu