POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.406/13/2005/D

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. PP.406/13/2005/D, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach dokonując interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku Nr PN-7145-45-04 z dnia 31 stycznia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 23 marca 2005r.

w zakresie zapytania oznaczonego we wniosku Nr 4

postanawia potwierdzić prawidłowość stanowiska wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Miasto dokonuje sprzedaży nieruchomości położonej w Gorlicach przy ul. X, stanowiącej grunt o powierzchni Y oraz budynek hali montażowej, warsztat z częścią socjalno-biurową, lakiernią o łącznej powierzchni Z oraz drogę dojazdową i plac postojowy. Budynki wybudowane zostały w 1970 r. Do czerwca 2004 r. nieruchomość ta użytkowana była jako baza transportowa. Teren ten nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, nie było też decyzji o warunkach zabudowy. Zbycie nieruchomości następuje w drodze rokowań po dwóch negatywnych przetargach. W klasyfikacji gruntowej nieruchomość posiada oznaczenie Ba - tereny przemysłowe.

Zapytanie dotyczy:

Czy w przedstawionej sytuacji ma zastosowanie opodatkowanie podatkiem od towarów i usług i w jakiej wysokości?

Stanowisko wnioskodawcy:

Sprzedaż nieruchomości gruntowo-budynkowej opisanej wewniosku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy.

Odnosząc się do zagadnienia opisanego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego wGorlicach wyjaśnia:

Zgodnie z zapisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 43 cytowanej ustawy zawiera szereg zwolnień od opodatkowania tym podatkiem, między innymi w ust. 1 pkt 2 zwalnia się z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, których definicja została zawarta w ust. 2 pkt 1 tego artykułu, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zatem jeśli budynki opisane we wniosku spełniają warunki zawarte w przepisach, przy zbyciu będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jeśli chodzi o grunt będący przedmiotem dostawy, to w myśl zapisu art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co oznacza, że dostawa opisanego we wniosku gruntu jeśli jest trwale związany z budynkiem, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania tak jak budynek.

Jeśli oprócz gruntu trwale związanego z budynkiem, w skład tej nieruchomości wchodzą inne grunty, to ich dostawa będzie opodatkowana wg stawek dla nich właściwych i tak dostawa gruntów:

- rolnych - korzysta ze zwolnienia z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy),

- budowlanych - podlega opodatkowaniu wg stawki 22% (art. 41 ust. 1 ustawy).

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz stanu prawnego w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Gorlicach