Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Pan ... świadczy usługi w zakresie programowania i uruchamiania urządzeń do zgrzewania oporowego oraz ... - Interpretacja - PP 005-21/05-27-JS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2005, sygn. PP 005-21/05-27-JS, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Pan ... świadczy usługi w zakresie programowania i uruchamiania urządzeń do zgrzewania oporowego oraz optymalizacji parametrów zgrzewania na linii produkcyjnej na terytorium Polski i Niemiec . Powyższe usługi wykonywane są w przemyśle samochodowym na linii produkcyjnej produkującej karoserie.

Podatnik stoi na stanowisku , że wykonując powyższe usługi w kraju na rzecz podatnika belgijskiego winien wystawić fakturę VAT z naliczonym podatkiem 22% VAT a w przypadku świadczenia tych samych usług na terytorium Niemiec na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej , powinien wystawić fakturę ,w której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna znaleźć się adnotacja , że podatek rozlicza nabywca.

Rozpatrując problem opodatkowania powyższych usług należy przede wszystkim ustalić miejsce ich świadczenia w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Usługi wykonywane na urządzeniach przemysłowych należy zaliczyć do usług na ruchomym majątku rzeczowym. Miejscem świadczenia tych usług , zgodnie z art.27 ust.2 pkt.3 lit. d , jest miejsce gdzie są one faktycznie świadczone . Istnieje możliwość ich opodatkowania w kraju innym niż państwo gdzie wykonywano usługę , pod warunkiem że usługobiorca poda swój numer VAT- UE a towary po wykonaniu usługi zostaną wywiezione z terytorium państwa, w którym wykonano usługi. W sytuacji gdy usługa jest wykonywana na terytorium RP a urządzenia , których dotyczy usługa, nie zostaną wywiezione, to usługa będzie opodatkowana w kraju świadczenia tj. w RP zgodnie ze stawką podatkową określoną w art.41 ust.1 ustawy o VAT tj. 22% . Podobnie sytuacja przedstawia się z usługami wykonywanymi na urządzeniach przemysłowych na terytorium Niemiec. W przypadku gdy urządzenia te nie zostaną wywiezione z terytorium tego państwa to są one opodatkowane w miejscu faktycznego ich świadczenia . Podatnik świadczący ww. usługę na terytorium Niemiec dokumentuje ją wystawiając fakturę zgodnie z przepisem § 30 rozporządzenia Min. Fin. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku , zasad wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97 poz.971 /. Faktura taka będzie zawierała dane określone w § 12 wyżej przytoczonego rozporządzenia z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem , gdyż ta faktura dokumentuje czynność niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce .Faktura powyższa musi zawierać numer pod którym nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec. Wobec powyższego stwierdzono poprawność przedstawionego w przedmiotowej sprawie stanowiska podatnika .

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach