Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 i 2, art. 4... - Interpretacja - PO III 443-51/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. PO III 443-51/05, Urząd Skarbowy w Dębicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 1 i 2, art. 41 ust. 1 i art. 106 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku Pana L.P. z dnia 24.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 24.10.2005 r. Pan L.P. zwrócił się o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej przepisów VAT w oparciu o ustawę z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Przedmiotem jej miała być odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy powstaje obowiązek naliczania VAT z tytułu wynajmu lokalu?

2. Jeżeli tak, to czy wg stawki 22%?

3. Czy z tytułu wynajmowania lokalu można wystawiać faktury VAT podpisaną jako osoba fizyczna?

Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku L.P. prowadzi działalność gospodarczą - usługi geodezyjne, opodatkowane na zasadach ogólnych. Prowadzona jest księga przychodów i rozchodów, całość świadczonych usług geodezyjnych opodatkowana jest podatkiem VAT w wysokości 22%. Jako osoba fizyczna posiada nieruchomość - budynek, który wynajmuje podmiotom prowadzącym w nim działalność gospodarczą. Jako, że budynek jak i wynajem nie stanowią części prowadzonej przez pytającego działalności gospodarczej dochód z najmu rozlicza jako osoba fizyczna. Wpłaca co miesiąc podatek dochodowy obliczony w formie ryczałtu, a z najemcą rozlicza się rachunkami. Roczny przychód z tytułu najmu nie przekracza 10.000 euro.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić: Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą, zgodnie z ust. 2 art. 15 jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie więc z powyższymi przepisami osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług geodezyjnych oraz wynajmu lokali dla podmiotu prowadzącego w nim działalność gospodarczą, uwzględnia dla celów VAT obroty osiągane z obydwu źródeł i rozlicza je łącznie, oba bowiem rodzaje działalności gospodarczej podlegają ustawie o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwolnione od podatku są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 4 tego załącznika są ujęte usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych ale na cele inne niż mieszkaniowe. Usługi te opodatkowane są więc na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy stawką 22%.

Podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani, na podstawie art. 106 ust. 1, wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Jeżeli więc podatnik VAT wykonuje czynności opodatkowane tym podatkiem to jest obowiązany do realizacji wszystkich obowiązków określonych przepisami prawa.

Podatnik w przedstawionym własnym stanowisku oświadczył, że jego rozliczenie podatkowe, które stosuje osobno z prowadzonej działalności gospodarczej - usługi geodezyjne i osobno z najmu bez naliczania VAT jako osoba fizyczna jest prawidłowe i zgodne z ordynacją podatkową. Ponadto stoi na stanowisku, że jako osoba fizyczna nie może wystawiać faktur a przez to również nie może naliczać podatku od towarów i usług. Wobec powyższego tut. organ nie podziela stanowiska pytającego w tym zakresie i dlatego orzeczono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Dębicy