Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. N... - Interpretacja - PP-1/4431-397/020001/123/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.01.2005, sygn. PP-1/4431-397/020001/123/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 08.12.2004 r. (wpływ 13.12.2004 r.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W piśmie skierowanym do tutejszego organu, czynności przekazania pracownikom bonów sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zakwalifikowali Państwo jako ?nieodpłatne świadczenie usług?, a nie jako ?przekazanie towarów?.

Bon jest dokumentem (dowodem) uprawniającym do otrzymania w oznaczonym terminie towarów o pewnej, wymienionej w nim wartości. W przypadku przekazania przez firmę handlową bonów, uprawniających do odebrania towarów, w rzeczywistości dochodzi do sprzedaży towarów, a niebonów. Otrzymując bony, nabywca płaci sprzedawcy 100% zaliczkę na towary, które zostaną wydane w późniejszym czasie.

Przekazanie bonów przez pracodawcę pracownikom podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części, z faktury VAT dokumentującej nabycie tych bonów.

Jeśli natomiast nie dokonali Państwo takiego odliczenia, nie wystąpiły okoliczności, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W takim przypadku, przekazanie bonów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedstawioną wyżej interpretację podano w oparciu o wskazania zawarte w piśmie Izby Skarbowej w Krakowie nr IS-II-1/825/1160/98 z dnia 24.11.1998 r.

Tutejszemu organowi znane są również inne interpretacje organów podatkowych, zgodnie z którymi "bon towarowy" nie jest uznawany za towar, lecz stanowi jedynie dokument uprawniający do zakupu towarów. Zastępuje on środki płatnicze, za które zwyczajowo nabywa się towary. Stanowi on rodzaj znaku legitymacyjnego, upoważniającego do odbioru świadczenia, skutkiem tego, czynności przekazania bonów towarowych nie powodują powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę występujące rozbieżności co do charakteru przekazania przedmiotowych bonów, w przedstawionej sprawie tutejszy organ nie będzie kwestionował stanowiska uznającego bon towarowy za środek płatniczy upoważniający do zakupu danego świadczenia.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 13.12.2004 r.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto