Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. ... - Interpretacja - US.PP. 443/72/2/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.10.2005, sygn. US.PP. 443/72/2/05, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 08.09. 2005r. uzupełniony pismem z dnia 18.10. 2005r. złożony przez P. J w sprawie odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z najmem lokalu na cele użytkowe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że ma możliwość odliczenia podatku naliczonego VAT w wysokości 50% z faktur wystawionych na nazwisko obojga małżonków od zakupu mediów związanych z najmem lokalu na cele użytkowe postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 08.09.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 18.10.2005 r. Podatniczka zwróciła się z zapytaniem w sprawie udzielenia odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatniczka wraz z małżonkiem w 1999 r. nabyła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. W okresie od lutego 1992r. do czerwca 2005 r. w lokalu tym Podatniczka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W czerwcu 2005r. zlikwidowała działalność handlową, a lokal wspólnie z małżonkiem wynajęła na cele użytkowe (stroną umowy najmu jest Podatniczka, która jest podatnikiem podatku VAT i jej małżonek, który nie jest podatnikiem podatku VAT). Umowa najmu określa odrębne od czynszu refakturowanie mediów: opłaty za centralne ogrzewanie, wodę i odprowadzanie ścieków. Podatniczka informuje, że refakturuje media wystawiając fakturę VAT po 50% (ona z podatkiem VAT, a małżonek bez podatku VAT). Zapytanie Podatniczki: czy z faktur wystawionych na nazwisko obojga małżonków (dot. zakupu ww. mediów, które są następnie refakturowane) ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50%.Zdaniem Podatniczki prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 50% z faktury wystawionej na nazwisko obojga małżonków jej przysługuje, gdyż zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę, ocenia stanowisko pytającej jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa podatkowego:

Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Z przepisu art. 86 ust. 2 wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 -7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych Podatniczce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie, w jakim zakupione usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem w ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Podatniczki, iż przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% z faktury wystawionej na nazwisko obojga małżonków jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jego dotyczących. Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 cyt. ustawy O. p. jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Urząd Skarbowy w Krośnie