Postanowienie - Interpretacja - PP-443/4/05/Int-7a/

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. PP-443/4/05/Int-7a/, Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu użytkowania wieczystego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Burmistrz zwrócił się z zapytaniem, czy do kwoty ustalonej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gmina powinna doliczyć podatek od towarów i usług, czy też winien on mieścić się w kwocie ustalonej należności. W uzasadnieniu swojego stanowiska stwierdził, kwota podatku od towarów i usług winna być doliczana do ustalonej rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, bowiem rozwiązanie polegające na wliczeniu podatku od towarów i usług w kwotę ustalonej należności wpłynie na bezuzasadnione zmniejszenie dochodów gminy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W tej definicji przyjęto generalnie, że usługami podlegającymi opodatkowaniu są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Jeżeli dana usługa nie jest w grupie usług wyłączonych z opodatkowania podlega opodatkowaniu podstawową stawką 22%.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 cyt. ustawy, w którym wskazany został szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla opłat pobieranych okresowo, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawa opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawa lub świadczeniem usług.
Obrót nieruchomościami uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 46 poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 71 za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Pierwszą opłatę za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej można rozłożyć na oprocentowane raty. W sprawach tych stosuje się odpowiednio przepis art. 70 ust. 2-4. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Właściwy organ, na wniosek użytkownika wieczystego złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego. Pierwszej opłaty nie pobiera się w przypadku zamiany, o której mowa w art. 14 ust. 4 i art. 15 ust. 2

W przedmiotowej sprawie podkreślić należy, że ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu jest usługą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i od wszystkich opłat pobranych z tego tytułu gminy mają obowiązek odprowadzać od towarów i usług. Jeżeli wysokość opłaty została już ustalona, a termin jej płatności będzie przypadał w czasie obowiązywania cyt. ustawy, wówczas obrotem jest kwota (kwota opłaty) należna z tytułu użytkowania wieczystego pomniejszona o należny podatek. Zatem w świetle zapisu art. 29 ust. 1 cyt. ustawy w opłacie rocznej zawarty jest należny podatek od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wniosodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowy Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu