Wnioskiem z dnia ..... Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy spółce cywilnej przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury wy... - Interpretacja - III/443-62/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.07.2005, sygn. III/443-62/05, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia ..... Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy spółce cywilnej przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury wystawionej przez firmę wspólnika spółki.

Jak wynika z treści pisma w sprawie udzielenia interpretacji spółka cywilna Kancelaria Patentowa X Y, na podstawie umowy podpisanej z jednym ze wspólników spółki - Panem Y, prowadzącym dodatkowo samodzielną działalność gospodarczą, korzysta przy realizacji swoich zadań ze świadczonych przez niego usług transportowych przy użyciu samochodu osobowego - środka trwałego stanowiącego jego własność.

Zdaniem spółki ma ona prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych przez w/w podmiot świadczący usługi transportowe.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie dzialalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest możliwe w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych.Kwotę podatku naliczonego stanowi (...) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Biorąc pod uwagę istniejące powiązania pomiędzy spółką, której jednym ze wspólników jest Pan Y a firmą, której właścicielem jest Pan Y transakcje zawierane między w/w podmiotami podlegają pod rygor art. 32 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym jeżeli między nabywcą a dostawcą istnieje związek o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikający ze stosunku pracy i jeżeli ten związek miałby wpływ na ustalane ceny w transakcjach między kontrahentami, organ podatkowy określi wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, treść powołanych przepisów oraz fakt, iż zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług spółka cywilna posiada status podatnika VAT jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie Kancelaria Patentowa X Y s.c. może odliczyć podatek VAT z faktur wystawionych przez kontrahenta spółki - Pana Y, będącego równocześnie jednym ze wspólników spółki.

Naczelnik tut. organu podatkowego podkreśla, iż prawidłowe opodatkowanie wiąże się z poprawnym zaklasyfikowaniem wykonywanej czynności, przy czym obowiązek prawidłowej klasyfikacji spoczywa na Podatniku.

W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji PKWiU podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego, który dokona klasyfikacji.

Urząd Skarbowy w Zgierzu