POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-171/117989/2005

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.09.2005, sygn. PP/443-171/117989/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych po dacie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, ale przed nadaniem numeru NIP przez Urząd Skarbowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w dniu 8 lutego 2005 r. złożył w tutejszym urzędzie zgłoszenia rejestracyjne NIP-2 i VAT-R. W zgłoszeniu VAT-R spółka określiła, że będzie wykonywać czynności opodatkowane VAT i składać miesięczne deklaracje VAT-7 dla podatku od towarów i usług. W związku z prowadzonymi czynnościami wyjaśniającymi w zakresie nadania numeru NIP, spółka otrzymała potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT na druku VAT-5 z datą 17 maja 2005 r. Po dokonaniu zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym tj. po 8 lutego 2005 r. spółka rozpoczęła działalność gospodarczą, w ramach której m.in. dokonała zakupu nieruchomości, wynajmuje powierzchnie biurowe w nich się znajdujące. Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT za zakup wymienionych nieruchomości w deklaracji za miesiąc kwiecień 2005 r.

W złożonym piśmie Podatnik występuje z zapytaniem, czy stał się zarejestrowanym podatnikiem VAT od momentu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R i czy w związku z tym miała prawo odliczać podatek naliczony od zakupów dokonywanych po dacie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, w tym od zakupu opisanych wyżej nieruchomości?

Zdaniem Podatnika, na mocy art. 96 i art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) spółka stała się podatnikiem VAT w momencie złożenia zgłoszenia VAT-R i od tego dnia przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z zapisem art. 86 w związku z art. 88 ust. 4 ustawy VAT, stosowane może być wyłącznie przez podatników, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Procedurę rejestracji w sposób szczegółowy wyznaczają zapisy art. 96. Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. W myśl ust. 3, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podst. art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego (art. 96 ust. 4). Ustawodawca nie określił wprost, od jakiego momentu podmiot składający druk VAT-R staje się zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Z zapisu art. 96 ust. 4, należy jednak wnioskować, że rejestracja następuje w momencie złożenia zgłoszenia w urzędzie skarbowym. Wydawane potwierdzenie nie ma charakteru konstytutywnego dla nabycia statusu podatnika podatku VAT. Potwierdza jedynie fakt dokonanego wcześniej zgłoszenia i rejestracji podatnika. Reasumując, tut. organ stwierdza, iż wnioskodawca stał się zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w momencie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Od tego dnia przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur, dokumentujących wydatki związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach