POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-36/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. PP/443-36/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.04.2005 r., uzupełnionego dnia 26.04.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.04.2005 r., uzupełnionym dnia 26.04.2005 r., spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej zakupu w Stanach Zjednoczonych środka trwałego - łódź z silnikiem oraz wózek do transportu łodzi - którego dostarczenie i odprawa celna miała miejsce na terenie Belgii, a następnie ww. towar przemieszczony został przez spółkę własnym środkiem transportu. Spółka zwraca się z pytaniem, czy przemieszczenie towaru z Belgii do Polski jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.Zdaniem spółki czynność tą należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W ocenie tut. organu stanowisko spółki jest prawidłowe, z uwagi na niżej przedstawiony przepis art. 11 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zmianami), a nie jak wskazuje spółka na przepis art. 9 ustawy.

W myśl ww. art. 11 ust. l ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. l pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym równień w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Czynność zaimportowania towaru przez spółkę w Belgii, czyni z niej podatnika podatku od wartości dodanej z tytułu importu tych towarów. Zatem dalszy wywóz towaru z Belgii do Polski stanowi wewnątrzwspolnotowe nabycie na terytorium Polski z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług. W tej sytuacji spółka podatek od importu towaru oraz wewnątrzwspólnotową dostawę rozlicza w państwie dopuszczenia towaru do obrotu, w tym przypadku w Belgii. W Polsce spółka rozlicza wewnątrzwspolnotowe nabycie towaru.

Tut. organ nie oceniał treści załączonych przez spółkę do wniosku dokumentów.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Krakowie