POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.IV/443-46/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. US.IV/443-46/05, Urząd Skarbowy w Ełku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 14 czerwca 2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia, iż: stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14 czerwca 2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Ełku pisemny wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Składając przedmiotowy wniosek Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Podatnik ma podpisaną umowę na sprzedaż karpia z "X." S.A. Warszawa. Płatność za karpia dokonuje firma "Y." Szwajcaria i za tę usługę pobiera prowizję jako wynagrodzenie 0,8% od każdej wpłaty poprzez kompensację od każdego przelewu. Podatnik nie posiada numeru unijnego na import usług, jak również nie eksportuje własnej produkcji.
Podatnik przedstawił w przedmiotowym wniosku zapytanie, czy wynagrodzenie za usługę "Y." Szwajcaria należy traktować jako import usług, czy kwota wynagrodzenia jest kwotą brutto, czy dzień płatności jest dniem wykonania usługi i czy należy wystawić fakturę wewnętrzną na import usług?

Podatnik przedstawił w tej sprawie własne stanowisko, iż powyższe usługi należy traktować jako import wewnątrzwspólnotowy.

Rozpatrując zapytanie Podatnika, należy stwierdzić, że w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90 poz. 756), ustawodawca nie posługuje się pojęciem "import wewnątrzwspólnotowy", takie pojęcie na gruncie ww. ustawy nie istnieje, natomiast występuje w ww. ustawie pojęcie importu usług.
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 9 ww. ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.
W przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, mowa o usługobiorcy usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
Zapytanie Podatnika dotyczy sytuacji, gdzie dostawcą towaru jest Podatnik, nabywcą tego towaru jest również podmiot posiadający siedzibę w Polsce, tj. "X." S.A. z siedzibą w Warszawie. W dokonaniu przez "X." S.A. z siedzibą w Warszawie zapłaty Podatnikowi za towar, pośredniczy podmiot posiadający siedzibę w Szwajcarii, który pobiera prowizję z tego tytułu.
Należy stwierdzić, że podmiot pośredniczący w dokonaniu zapłaty za towar Podatnika, mimo iż obciąża swoją prowizją kwotę należną Podatnikowi za towar, nie świadczy tej usługi na rzecz Podatnika, lecz na rzecz nabywcy towaru Podatnika, tj. na rzecz "X." S.A. z siedzibą w Warszawie, który to podmiot może dowolnie zmieniać pośrednika w dokonywaniu zapłaty za nabywany przez niego towar.
Zatem w przedmiotowej sprawie Podatnik nie jest usługobiorcą usługi świadczonej przez podmiot posiadający siedzibę w Szwajcarii, i ze strony Podatnika ww. transakcji nie należy traktować jako importu usług.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany bądź uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ełku, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 223 § 1, art. 236 § 1 i § 2 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).
Wnosząc zażalenie Strona obowiązana jest do uiszczenia opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od podania, 0,50 zł od każdego załącznika do podania. Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 oraz 239 Ordynacji podatkowej). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek Strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Ełku