POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/406/60/RK/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.09.2005, sygn. PP/406/60/RK/05, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2005 r. dotyczącego zajęcia stanowiska w sprawie zastosowania stawki podatku VAT za usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów PKD 92.71

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług pośrednictwa w sprzedaży losów i zakładów Totalizatora Sportowego w ramach umowy agencyjnej na rzecz Totalizatora Sportowego spółka z o.o.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pan "X" w dniu 22.06.2005 r. złożył wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego klasyfikacji usług pośrednictwa w sprzedaży zakładów toto-lotka w ramach umowy agencyjnej. Wniosek ten uzupełnił dodatkowym wyjaśnieniem z dnia 19.09.2005 r. w którym sprecyzował pytanie, iż chodzi o wyjaśnienie kwestii, czy usługi sprzedaży losów i zakładów na rzecz Totalizatora Sportowego są opodatkowane czy zwolnione z podatku VAT.

Stan faktyczny:

Podatnik poinformował, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej m.in. świadczy usługi w zakresie sprzedaży losów w imieniu i na rzecz Totalizatora Sportowego SA.

Podatnik wyjaśnia, iż za świadczone usługi polegające na przyjmowaniu zakładów, wypłaty wygranych, sprzedaży losów loterii, otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne na podstawie wystawionych faktur, klasyfikujących świadczone usługi jako zwolnione z podatku VAT.

Jednakże informuje, że Oddział Totalizatora Sportowego zawiadomił wszystkich kolektorów o wystawianie od 01.06.2005r. faktur z podatkiem VAT 22% w związku z tym, iż usługi te zakwalifikowane do symbolu 92.7 zostały objęte podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, iż usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.71.10 - usługi rekreacyjne pozostałe działu 92 - usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem. Wg. podatnika usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwolnione są od podatku. Uważa, że do poz. 11 w/w załącznika znajduje się objaśnienie gdzie wyszczególnione są między innymi usługi związane z rekreacją i sportem, a wyłączenia nie obejmują omawianego grupowania 92.71.10. .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu nie podziela poglądu podatnika w tej sprawie, ponieważ zgodnie z Ustawą z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 90, poz. 756), od 01.06.2005 r. objaśnienie do załącznika Nr 4 otrzymuje nowe brzmienie: " dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawą świadczonych usług ". W związku z tym uległ zmianie zakres zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przestało ono dotyczyć usług związanych z grami losowymi i organizowaniem zakładów PKWiU 92.71.10, które mieszczą się w zakresie usług związanych z rekreacją.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu